אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מנפלאות גן החיות

כתבה: לאה גולדברג
איורים: אביאל בסיל
ספרית פועלים, כנרת 2011
34 עמוד, מנוקד

בשנתיים האחרונות, שבהן צוינו 100 שנים להולדת לאה גולדברג ו- 40 שנה למותה, נערכו הוצאות הספרים לפרסום מחודש של יצירותיה, הגדולות שבהן לצד הגדולות פחות. במסגרת זו רואה אור עתה מנפלאות גן החיות, לקט מן הקובץ הביבר העליז שפורסם לראשונה ב- 1947. הביבר העליז היה חוליה בשרשרת יצירות משותפות של לאה גולדברג והאמן אריה נבון (על אריה נבון ראו בדףדף). 

המילה 'ביבר', מילה מלשון חכמים שמשמעותה הראשונה בית גידול של בעלי חיים, ובעברית החדשה - גן חיות, נפקדת מן העברית המדוברת והכתובה כבר עשרות שנים. עורכי הקובץ החדש מצאו לנכון להימנע ממנה, וחבל. רמז לספר המקורי מופיע בדף הפנימי – המילה 'לַבֵּיבָר' על שלט הכוונה לגן חיות. 

השירים (במהדורה השנייה כבר מופיע תוכן עניינים ואפשר לאתרם) מתארים אפיזודות מואנשות משעשעות בחיי בעלי החיים: שירים על יום הולדת לפיל בן שנה, על הפילה המנוזלת, על הקרנף הלוליין הנושא רהיטים על אפו, על החיות הבאות למרפאה כדי לקבל זריקות חיסון וכו'. על אף הנושא המשותף, כל אחד מהשירים עומד בפני עצמו.
אחד השירים, ההר הוליד עכבר, מתייחס למשמעות המילולית של הניב, ומספר מה קרה לעכבר שבמהלך רעידת אדמה נעלם בלוע ההר: 

'...
אך אמיץ העכבר,
לא נואש העכבר
והמשיך בדרכו
וחפר ונבר.

וחפר ונבר
יומם וליל
ולבסוף יצא
מעולם אפל.

יצא העכבר
מקרבו של ההר
ואמרו בשמחה
כל דרי הביבר:

הנה ההר
הוליד עכבר!'

מנפלאות גן החיות מתאים לבני שלוש עד שבע.
נירה לוין