אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המסע המופלא לארץ המילים

כתב: רוביק רוזנטל
איורים: מיש
כתר 2011
142 עמוד, מנוקד
'מילים לא גרות בשום מקום,' פסקה שירה. 'מילים פשוט ישנן וזהו.' 

ובכן, לא. רוביק רוזנטל מוכיח זאת בסיפור הרפתקאות מבריק, מקורי ומלא חן, מסקרן ומצחיק ומותח שכולו מטא-לשון, כזה שיש בכוחו להסיר את מעטֶה העמימות מעל הברייה המוזרה המכונָה 'השפה העברית' ולעשותה מובנת יותר, ופשוטה יותר לתפיסה עיונית של ילדים. 

מה צריך כדי לחולל הרפתקה? זירת התרחשות יוצאת דופן, בעיה או עילה אחרת, אומץ והעזה, הפתעות, סכנות, אויב (שעשוי להשתנות), ניצחון (או תבוסה), וגיבורים. בספרו של רוביק רוזנטל מתקיימים כל התנאים האלה:
גיבורים יש – הילדים דורון ושירה, אחים שאוהבים להתווכח בעיקר על מילים.
עילה יש – הזמנה משני יצורים בצורת נטפי אור מהבהבים לבקר בארץ המילים.
זירת התרחשות מיוחדת יש – ארץ המילים, שתושביה הם מילים מכל מיני סוגים ובגבולה פעורה תהום השתיקה.
הפתעות יש – שפע מרתק של חידושים ושל פליאות, עם כל הצצה לאחד מאתריה של ארץ המילים: ארץ המחשבות (שבכניסה אליה שואלים את הבאים שאלות קשות), ארץ הסיפורים ('אפשר להיכנס לשם רק עם מורה דרך, אחרת אתה הולך לאיבוד'), פונדק המילים הטובות (שמדברים בו בחרוזים, בתקבולות, במילים נרדפות), ערוגות השורשים ('השורשים נסתרים מן העין, אבל מהם נברא הכול'), טירת המילים הגבוהות (שדייריה הם 'טיפוסים משונים שמדברים בשפה מוזרה מאוד. אפילו ענבל המורה ללשון לא מדברת ככה!'), תֵל הנמלים הלבנות (קטנות מאוד, מפני שהן אינן מילים אלא מיליות, כמו עִם, אֶת, מִן ואחרות, ומתברר שכאשר הן עושות שביתה הדיבור של כל היתר נעשה לא ברור!), הכפר המנגן (שבו גרות מילים שהן צלילים, כמו רשרוש, פכפוך או קוקייה), מערת המילים המקוללות וכן הלאה, מקומות שאין כמותם אצלנו, בארצם של בני האדם.
גם אויב מסוכן יש, בדמותה של המפלצת העילגת אנדרלמוסיה, וסכנה הנעשית מאיימת מאוד כשהמפלצת חוטפת את דורון במטרה ליישב סכסוך עתיק בינה לבין המילים הגבוהות.
הניצחון החותם את הספר הוא מן הסוג המתוק, הרצוי, שיש בו תועלת ושביעות רצון לכל הצדדים המעורבים. 

בהזדמנויות שונות במהלך הסיפור ייתקלו הקוראים במחשבות או בקטעי שיחות הראויים להתבוננות מיוחדת, חוזרת, מחוץ לקריאה השוטפת של הסיפור. הקטעים האלה, כמו זה שלהלן, יועילו גם למבוגרים הסובבים את הקוראים הצעירים. בוודאי תיהנו משיחתו של הילד דורון עם המילים המתגוררות במערת המילים המקוללות:
'למה אתן מקוללות?' שאל דורון, 'מה כבר עשיתן?'
'אנחנו מקוללות כי מפחדים מאתנו,' אמרה עזאזל. 'חושבים שאם יגרשו אותנו יגרשו גם את הפחד.'
'אז למה אתן לא בורחות מהמערה הנוראית הזאת?' שאל דורון.
'אין לנו מקום אחר,' אמרה צחנה. 'אף אחד לא רוצה להיות חבר שלנו. רואים אותי מקילומטר, וכולם סותמים את האף.'
'אני מתקרבת וכולם בורחים,' אמרה מוות. 'מה כבר עשיתי? אני נראית לך כזאת מפחידה? הנה, תקשיב: מוות מוות מוות! מה קרה? מישהו מת?' 

המסע המופלא לארץ המילים
מומלץ לבני שמונה עד אחת עשרה, ויהיה עונג אמיתי גם למבוגרים הרוחשים חיבה לשפה ולמילים.
נירה לוין 

בספר ההמשך, המסע המופלא לאחוזת לא הגדולה (2012), דורון ושירה חוזרים להרפתקה חדשה בארץ המילים, כדי להציל את חבריהם מסכנה חדשה.