אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אי הדולפינים הכחולים

מאת: סקוט או'דל
מאנגלית: אייל טלמון
כרמל ילדים ונוער 2011
146 עמוד, לא מנוקד

ספרו הראשון של סקוט או'דל, שראה אור לראשונה ב- 1960 (ובתרגומה לעברית של ורה ישראלית ב- 1967), יצא בימים אלה בתרגום חדש ובעיצוב חדש. עלילתו נשארה כמובן כשהייתה.
או'דל (1898–1989), סופר אמריקני, גדל באזור החוף של מפרץ קליפורניה, וכשבגר מצאו נופי האזור ואנשיו את דרכם ליצירותיו. בין שאר עיסוקיו ערך מחקר היסטורי על חופי קליפורניה, וגילה פרטים על נערה אינדיאנית שחייתה לבדה במשך כ- 18 שנה על האי סן ניקולס, אחד בשרשרת איים הסמוכה לחוף. העובדות המעטות שנתבררו היו מקור ההשראה לספרו אי הדולפינים הכחולים
הנערה, שהתקשורת בינה לבין הלבנים שחילצו אותה מהאי התנהלה רק בשפת סימנים, קיבלה מאו'דל את זכות הדיבור ואת הזכות להרחיב את הכותרת 'האישה האבודה מסן ניקולס', שם שבו נודעה עד אז. בספר היא מספרת בגוף ראשון על חייה באי: על ילדותה בין בני משפחתה, על פלישת בני שבט זר שעשו שמות בכפר, על נטישת בני עמה ועל מות אחיה, ועל השנים שבהן נאבקה על מזונה ועל בטחונה – עד שהובאה לחוף בספינתו של רב החובל הַבַּרְד.
הספר הכחלחל הקטן התברך בתכונה שבשנים האחרונות נחשבת מבטיחה: הוא ספר יָשָׁן שזכה להצלחה גדולה ולפרסים יוקרתיים. האם בזכות היותו כזה מובטחת לו (ולהוצאת כרמל) אהדת קהל הקוראים כיום? כלל לא בטוח; סקוט או'דל ניסה לתת חיים לנערה שאיש לא ידע עליה דבר, והצליח בעיקר לתאר את רצף מעשיה. אישיותה נותרה מרוחקת, ובה לא הצליח לגעת.
ואולי חלפה שעתם הגדולה של סיפורי רובינזון קרוזו? 

אי הדולפינים הכחולים
מתאים לבני עשר עד שלוש עשרה.
נירה לוין