אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הבלש שמפיניון ותעלומת העגבניות

כתבה: נעמי בן-גור
איורים: דני קרמן
הקיבוץ המאוחד 2011
110 עמוד, מנוקד
 

הבלש שמפיניון ותעלומת העגבניות הגנובות הוא הספר השני על הבלש השכונתי שמפיניון, אחרי הבלש שמפיניון והחיפושית שנסעה לאיבוד . בספר החדש מנסים שמפיניון, עוזרתו בת השמונה וחבורת שכנים ומכרים לפצח תעלומה חדשה, המתגלגלת לפתחם בצורת עגבניות גנובות ובקבוקי קטשופ ירוק.
לקראת העלילה החדשה הזיזה נעמי בן-גור את השחקנים שעל בימת הסיפור: שמפיניון ויתר על חלק מתפקידו כמוביל החקירה ופינה מקום לשכנתו האנרגטית שרון, ילדה שצמחה להיות בלשית למופת: מקשיבה, מסיקה מסקנות וקושרת קצוות ברגישות ובמקצועיות. דנה הסמינריסטית, החבר שלה רן והמשורר השכונתי גם הם הוסגו מקדמת הבמה, לטובת דמויות חדשות הקשורות למקרה העגבניות: הירקנית גברת תפוחי, מנהלת בית הספר, הרופאה, הילד מיכאל ואמו החולה. 

את הספר אפשר להגדיר 'בלש רך'; זהו סיפור בלשי הנותן קורת גג לסיפור חברתי, ומאפשר עיסוק בערכים כמו עזרה לזולת ומתן בסתר - ברמה הלשונית והקונקרטית שלהם. 

כמתבקש מנושא החקירה, נעמי בן-גור הכניסה לעלילה שפע של צבע אדום: הירקנית היא גברת תפוחי סמוקת הלחיים, בעלת המסעדה היא רוזה, הצרפתי הנדיב הוא מסיה רוז' וכן עוד. חלק מן האדום האדום הזה נסתר מעיני הקוראים הצעירים, שאין להם מושג מה משמעותן של המילים 'רוזה' ו'רוז' ' בשפות אחרות. יש בספר גם לא מעט הסברים מלומדים, חינוכיים אם תרצו, בענייני לשון ובריאות. ובכל זאת, נעמי בן-גור רקחה עלילה מותחת, קולחת ומצחיקה, הנוגעת במצוקות חברתיות אמיתיות בלי לאבד מחִנָהּ. 

הבלש שמפיניון ותעלומת העגבניות הגנובות
ישמח בני שמונה עד עשר.
נירה לוין