אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נינו מלך כל העולם

כתב ואייר: גוסטי
מספרדית: טל ניצן
הקיבוץ המאוחד 2011
45 עמוד, מנוקד

'הוא השתיק את כולם והכריז שמעכשיו הוא המלך.
בני העם התלהבו מאוד והריעו למלך החדש.
גם הנסיכה אנה.
אבל נינו הגאה לא שם לב לאף אחד.
גם לא לאנה.
היו לו משימות חשובות מאוד,
כמו לכבוש את הממלכות השכנות.'

זהו ללא ספק סיפור מלחמה, שהמילים והביטויים המופיעים בו שייכים לשדה סמנטי מוגדר: 'חרב חדה', 'לכבוש את הממלכות השכנות', 'צבא אדיר', 'סוסים שועטים', 'לוחמים גיבורים חמושים', 'מנצח' ו'מנוצחים', 'דרכים מסוכנות', 'שדה קרב', 'נכנע בלי לירות אפילו חץ אחד', 'רעדו מפחד', 'התחננו על חייהם', 'שליט אדיר ונועז' וכן עוד. הטקסט, לפחות עד לעמודים האחרונים, מתאר מהלכים האופייניים לשליט תאב כיבושים ומתאר מציאות שבה מי שיש לו כתר, חרב וחיילים יכול לשסות את צבאו בשכניו החלשים ממנו ולהשתלט על העולם.

אבל רגע, רגע אחד, מוחים האיורים, שימו לב גם לסיפור שלנו!
מתחילים מההתחלה: הסיפור מתחיל ביום (יום הולדת?) שבו נינו מקבל המון מתנות, ובהן כתר זהוב, חרב חדה וארמון מבוצר (צעצועים, אמרנו, צעצועים!). שלוש מתנות אלה מציתות במוחו רעיון: הוא משתיק את חבריו החוגגים אתו ומכריז שמעתה הוא המלך.
ומה עושה מלך? הילד נינו הרי חי בעולמנו, והוא יודע מה עושה מלך; לפיכך נינו מקים צבא, קונה סוסים, מחמש את לוחמיו (צעצועים, צעצועים!) ויוצא לקרב. צבאו של נינו מנצח בלי שהיות את הצבאות של יתר הילדים, ונינו מגיע למסקנה שדנים בה גם באקדמיות צבאיות: 'לכבוש ממלכות זה יותר קל ממה שחשבתי'. הוא מכניע את מַתִי האכזר, את דניאל עוקר השיניים, את רוני השמנמן ואת שתי המכשפות האיומות נועה וליה (ילדים, ילדים!). תוך שעות הופך נינו, רכוב על סוס הנדנדה שלו, למלך כל העולם.
חגיגת יום ההולדת מסתיימת. תיכף ילכו המלכים המנוצחים הביתה. נינו יושב מול מצודת הצעצוע ליד סוס הנדנדה שלו. הוא מרגיש משהו שמלכים אמיתיים אינם מודים בו: 'ופתאום גם נינו הרגיש עצוב מאוד ובודד מאוד. 'ומה אעשה עכשיו?' שאלה את עצמו. 'להיות מלך כל העולם זה מאוד משעמם'.' נינו וחבריו מפרקים את הארמון המבוצר והלילה יורד. עוד קרב אחד עתיד להתרחש כאן, כששני הטקסטים – החזותי והמילולי – יתאחדו ויתגלגלו במסלול הילדותי הצפוי: קרב עוגות קרם היישר לפרצוף!

נינו מלך כל העולם מספר שני סיפורים: אחד - רצף האירועים המציאותי, האובייקטיבי של משחק הילדים בחגיגת יום ההולדת של נינו. שני - סיפור המלחמה התוקפני, הבדוי, כפי שהוא מתקיים במציאות המשחקית הקיימת רק בתודעתו של נינו. את הסיפור האובייקטיבי מספרים האיורים, המציגים את פערי הגודל בין הילדים המְשַׂחֲקִים לכלי המלחמה שבזירת המשחק ומשגרים בעקביות רמזים השומרים על תקפותה של המציאות. את השני מספר קולו של הילד נינו, הפועל במציאות אבל מתרגם אותה כקריין מיומן לבדיון יציב ומשכנע.
הסיפור מזמין את הקוראים הצעירים להרפתקה כפולה; סיפור המשחק מהנה, אבל ההתבוננות בהתרחשות ברמת המטא מענגת לא פחות.

תרגומה הרהוט העשיר של טל ניצן עושה את הסיפור זמין ובהיר לכל ילד. 

ספרים מאותו מדף:
המנצחים (במקור The Conquerors
), מאת דיוויד מק'קי
השקרן הכי גדול בעולם, מאת אהטון שמאס
חנונוזאור רקס, מאת ג'וליה דונלדסון
מולו וצגאי, מאת תמר ורטה - זהבי
מסעות גולי בארץ הנבהלים, מאת שמעון ריקלין

 נינו מלך כל העולם מתאים לבני חמש עד שבע.
נירה לוין