אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הסייח השחור

Black Beauty
כתבה: אנה סוּאֶל
איורים: רוני פחימה
תרגם: אלון אלטרס
מודן, אוקיינוס 2011, סדרת 'הרפתקה'
268 עמוד, מנוקד

הנה לפניכם תולדות חיים.
של מי?
של סוס.
מה?
של סוס! בספר הזה הסוס הוא הדובר. הוא מספר בגוף ראשון על חייו מאז ינקותו, עת בילה לצד אמו באחו ירוק, עד לימים שבהם שב כסוס בוגר ולמוד ניסיון לאחוזה שאהב ושבה הובטחו לו חיים שלווים ובטוחים.
לסייח השחור היו חיים מרתקים. הוא החליף בעלים, עבר מן הכפר אל העיר וגם חי זמן מה בלונדון, בירת אנגליה. הוא פגש סוסים אחרים ושמע על חייהם, התוודע לטיפוסים שונים ולמד לא מעט על טיבו של האדם. הקריאה בדברי ימיו של הסייח, מלבד העניין שיש בה בנוגע לחייו של סוס, מספקת מידע רב על החיים במחוזותיה השונים של אנגליה של המאה ה- 19 ועל החברה המעמדית שהייתה יסוד חשוב בה. 

אנה סואל
נולדה באנגליה ב- 1820. בגיל 14 נפצעה בשתי רגליה ונותרה נכה. היא נעה ממקום למקום בכרכרה רתומה לסוס פוני, 'שבו הייתה נוהגת ללא מושכות ורסן, אלא על ידי דיבור רך בלבד' (עפ'י לקסיקון אופק לספרות ילדים). הסייח השחור, שהיה הספר היחיד שכתבה, התכוון להיות מעין מדריך לטיפול בסוסים: 'סיפור שמטרתו לעורר אהדה, חיבה וטיפול של הבנה בסוסים' (שם).
סואל שיבצה בספר תיאורים מפורטים הקשורים לגידול סוסים, מנהגים אכזריים של בעלי סוסים ('באו וחתכו את הזנב הארוך והיפהפה שלי, חשפו את הבשר ואת העצם'), מידע על מה שמסכן את בריאותם ועל היחס שראוי לתת להם כדי שיהיו מסורים, רגועים ובעלי מזג טוב ('ראה למשל את הסוס הזה: הוא נעים הליכות, נינוח, נע כשאתה מבקש ממנו לנוע, מרים את רגלו כדי שתוכל לנקות את פרסתו, ועושה כרצונך. אך ישנם גם סוסים שונים בתכלית: נרגזים, עצבניים [...] בועטים לעברך ונראים כחוששים מפניך, אומללים שכמותם! על פי ההתנהגות הזאת אני יודע כיצד התייחסו אליהם בעבר'). מופיעות גם עצות שנתנה אמו של הסייח לבנה הצעיר. אלה הן עצות טיפוסיות של אם מיוחסת – סוסה או אישה - שאפשר היה לשמוע באותם ימים מכל אם ויקטוריאנית המחנכת את בנה – ילד או סוס... למשל: 'רצוני שתקדיש תשומת לב לדברים שאני עומדת לומר לך. הסייחים שגרים כאן הם טובים מאוד, אך הם סייחים של סוסי משא, והם כמובן לא למדו נימוסים והליכות. אתה זכית לחינוך טוב ונולדת למשפחה ראויה. אביך היה מפורסם בכל רחבי האזור וסבא שלך זכה פעמיים במרוץ של ניו מרקט [...] אני מקווה שתגדל ותהיה סוס טוב ואדיב, ולעולם לא תלך בדרכים רעות. עשה ברצון את מלאכתך, הרם כראוי את רגליך בעת ריצה, ואף פעם אל תישך או תבעט, אפילו לא בשעת משחק.' 

אוריאל אופק
מספר שבעת מסע ההלוויה של אנה סואל הורחקו כל מתגי הבהמות מפיות הסוסים שהשתתפו במסע, כאות הוקרה לסופרת (שם). עם הזמן הפך הסייח השחור לספר קריאה מוכר ואהוב ונחשב עד היום לקלאסיקה. 

הספר תורגם לעברית כמה פעמים וזכה לשמות שונים:
שחור ונאווה, ראובן אבינועם-גרוסמן, 1944.
היפהפה השחור, ד' לוין, 1967.
הקסם השחור, דניאלה שליט, 1979.

ספרים מאותו מדף:
נולד לרוץ
מאת מייקל מורפורגו, המסופר מפי כלב המתאר את חייו אצל כמה בעלים.
עד קצה המושב מאת עמליה רוזנבלום, מעין רומן שגיבוריו הראשיים הם כלבים.
דני וקרמבו מאת אוריה שביט, המסופר לסירוגין מפי הילד דני ומפי הכלב קרמבו.

הסיח השחור מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין