אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גנדי

סיפור חייו של מהטמה (מוהנדס) גנדי
כתבה: תמר ורטה-זהבי
איורים: דיוויד הול
עם עובד 2011, בסדרה 'ספרייה לנוער'
135 עמוד, לא מנוקד.

הספר, ביוגרפיה של המנהיג ההודי הנערץ עד היום, מספר איך הפך 'מוהנדס גנדי, הילד הכי פחדן בהודו', לאדם אמיץ, לוחם למען זכויות אדם, מקור השראה למאות מיליונים בארצו ומחוצה לה. תמר ורטה-זהבי פורסת את סיפור חייו ומתארת פכים קטנים מילדותו לצד אירועים מכוננים שחידדו את חשיבתו החברתית ואת תחושת הצדק שהדריכה אותו כל ימיו. 

תמר וֶרֶטֶה-זהבי נולדה בירושלים ב- 1959. כתבה בפריז עבודת דוקטור על התפתחות דימויים פוליטיים אצל ילדים. סוגיות חברתיות ופוליטיות שלובות בספריה לנוער בסיפורי התבגרות.
ספריה האחרים על מתקני עולם:
מרטין, על מרטין לותר קינג, 2010
ואנגרי, על האישה האפריקאית שזכתה בפרס נובל לשלום, 2013
מנדלה, על נלסון מנדלה, 2014.
נירה לוין

אביטל קימיאגרוב, תלמידת כיתה ז בגימנסיה הרצלייה קראה את הספר מרטין מאת תמר ורטה-זהבי. סיפור חייו של פעיל זכויות האדם הרשים את אביטל, ועל סמך הדברים שקראה כתבה בשמו של מרטין לותר קינג מכתב לאשתו. במפגש עם הסופרת שהתקיים בספריית הילדים והנוער בבית אריאלה בתל אביב קראה אביטל בפני הנוכחים את המכתב.
הנהו לפניכם. 

קורטה אהובתי,                                                                                               11.12.58
קורטה, אינך יודעת עד כמה מתחזקת אהבתי אלייך. מיום ליום אני מתגעגע אלייך יותר. קשה לי כאן בכלא. קר פה מאוד, השמיכות שנתנו לנו דקות מאוד והאוכל גרוע. אני כל כך מתגעגע לטעם המיוחד של הארוחות שהכנת לי.
בכל יום באים הנה אנשים וממשיכים לאיים עליי ולהכות אותי. השוטרים לא עושים דבר, הם מחכים שההתעללות תסתיים ואז שולחים אותי חזרה לתא.
אני מתגעגע אלייך ואל יולנדה הקטנה. אני מצטער על כך שאיני זוכה לראות אותה צועדת את צעדיה הראשונים ואומרת מילים ראשונות.
כשאני כאן אני נזכר בילדותי, ביום הקיצי הלוהט שבו רציתי לשתות מהברזייה, אבל הברזייה הייתה מיועדת רק ללבנים. כשרציתי לשחות בבריכה - חסם אותי השלט 'הכניסה לשחורים אסורה'. אני מקווה שילדינו לא ייאלצו לעמוד מול השלט 'רק ללבנים'.
בכלא אני ממשיך את המאבק. כל מי שעובר פה שומע את צעקותיי לשחרור השחורים ולביטול חוקי ההפרדה.
לעולם לא אשבר. אני מעדיף למות כשחור גאה מאשר לחיות כאדם מושפל. אני מקווה שגם את ממשיכה
את המאבק; בהופעותייך אל תשכחי להזכיר את התמיכה בשחורים!
הו, קורטה אהובתי, כמה אני אוהב אותך! מסרי ליולנדה הקטנה דרישת שלום חמה ממני. ועוד בקשה: לעולם אל תםפסיקי לנגן ולשיר! אנחנו נצליח. אני בטוח בזה, וגם את צריכה להיות בטוחה.
באהבה רבה,
בעלך, מרטין לותר קינג.

                                      ********************
להלן דברים שכתבה הסופרת תמר ורטה-זהבי בעקבות יצירתה של אביטל קימיאגרוב: 

כמו אחת שאוספת תצלומים של כוכבות קולנוע, זמרי רוק או שחקני כדורגל, אני אוספת סיפורי חיים של מְתַקני ומתקנות עולם ומעבדת אותם לספרי ילדים. וממש כמו הזוכות באוסקר, שחקני הכדורגל הגדולים או כוכבי הרוק הממלאים אצטדיונים – גם הגיבורים והגיבורות שלי הצליחו, ובגדול, ולכן חייהם המרתקים הם מקור השראה לאחרים.
מהטמה גנדי (הודו), מרטין לותר קינג (ארה'ב), ואנגרי מאטאי (קניה), נלסון מנדלה (דרום אפריקה) – כל אחד מהגיבורים שלי הקדיש את כל כולו לשינוי חברתי עמוק, והמאבק  הללו הצליחו! נקודת הפתיחה של גיבוריי נראתה חסרת סיכוי, אבל כל אחד אמר בשפתו שאינו יכול שלא להיאבק באי-צדק, שאינו מסוגל לשבת חסר אונים מול הררי העוולות. 
את מחויבותם החברתית, את אמונתם במאבק לא-אלים ואת התלהבותם העצומה של גיבוריי אני מנסה להעביר לקוראיי ול'הדביק' אותם בתחושות אלה.
בכתיבתי ובמפגשים הרבים שאני מקיימת עם ילדים ונוער אני משתדלת -
- ליצור הזדהות של הקוראים עם גיבורי הביוגרפיות שחוו עוולות חברתיות מזעזעות והתנגדו להן במאבק לא-אלים.
- לעשות את ספריי למקור השראה ולעודד את הקוראים לזהות הפליה וגזענות ולנסות לחולל שינוי.
- לצייד את הקוראים באסטרטגיות מגוונות ויצירתיות למאבק לא-אלים למען צדק חברתי.

המכתב הבדוי שכתבה אביטל קימיאגרוב מעיד שאביטל מזדהה עם גיבורי הביוגרפיה ועם מאבקם הצודק נגד הפליה וגזענות. אני סמוכה ובטוחה שאביטל תעשה שימוש ברגישות ובתבונה שגילתה ביצירתה כשתזהה בסביבתה הקרובה עוולות חברתיות. כולי תקווה שאף תנסה לפעול למען שינוי מיטיב.
תמר ורטה-זהבי