אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

פיטר פאן (הספר המוער)

כתב: ג'יימס מת'יו בארי
תרגמה והעירה: גילי בר-הלל סמו
הוצאת אריה ניר 2011, הסדרה המוערת
450 עמוד, לא מנוקד

השנים החולפות מזמן כתיבתה ופרסומה של יצירה קלאסית מעלימות מן הקורא בן זמננו פרטים שהיו ידועים לקוראים בני התקופה ההיא. מי שקורא היום את פיטר פן כנראה לא יידע מי היה פרנסיס פריטי הנזכר בעמ' 223 (אחד מקציניו של הפיראט מגלה הארצות סר פרנסיס דרייק), או מה הם ה'פאפוסים' הנזכרים בעמ' 165 (בהשאלה - תינוקות אינדיאנים החנוטים בתוך מנשא). 

הרחבת 'עֵינִית הזמן' המתכווצת והולכת - זו המטרה המוצהרת של פרסום מהדורות מוערות של קלאסיקות. רבים מאוהבי ספרי הילדות המשובחים  נשאבים בהנאה רבה לקריאת הספרים המוערים; מה קרה בסיפור ההוא אנחנו יודעים מאז ילדותנו, אבל למה נבחר השם הזה דווקא, למה עשה הסופר שימוש בביטוי הזה דווקא - את זה אנחנו רוצים לדעת... 

לא רק פרטי תוכן סתומים זכו להבהרה בפיטר פן המוער; 'האתגר העיקרי בתרגום פיטר פן,'כותבת המתרגמת בשולי הספר, 'נעוץ בכך שבארי מטייל בו בין ז'אנרים ופרודיות על ז'אנרים, ושפתו מטיילת בהתאם. לרגע שפתו תמימה כשפה של ילד, ולרגע מסוגננת ופיוטית. פעם הוא מחקה סגנון של סיפורי הרפתקאות זולים, ופעם את סגנונו של היסטוריון בן המאה ה- 16'. המהדורה המוערת של פיטר פן מסלקת מכשולים בין-שפתיים ובין-תרבותיים רבים, ומגישה לקוראים מידע רב, שחלקו רלוונטי ליצירה עצמה וחלקו שופך אור על המציאות התרבותית שבה נכתבה ונקראה. 

בהקדמה לספר מפרטת גילי בר-הלל סמו מה כלול בו:
• ששת הפרקים מתוך ספרו של בארי הציפור הלבנה הקטנה (1902) שבהם הופיעה לראשונה הדמות פיטר פן, ואשר התפרסמו כספר נפרד ב- 1906 בשם פיטר פן בגני קנזינגטון.
• הספר פיטר וונדי, שבארי כתב על בסיס מחזהו פיטר פן שהצגת הבכורה שלו הועלתה ב- 1904. שמו של הספר, שראה אור ב- 1911, שונה אחר כך שוב לפיטר פן.
• סוף דבר, שבו מספרת המתרגמת על הספר, על גלגוליו, על עיבודיו ועל עבודתה.
• ביוגרפיה מפורטת של ג'יימס מת'יו בארי מאת המתרגמת.
• רשימה ביבליוגרפית הכוללת גרסאות של הספר, מאמרים ואתרי אינטרנט מומלצים. 

הספר מעוטר בשפע של תצלומים - של בני משפחת לואלין-דייוויס ושל השחקנים שגילמו את הדמויות על הבמה במחזה פיטר פן, וכן יש בו תחריטים, איורים ממהדורות קודמות, מפות, ותצלומים ואיורים של כלים, מכשירים ואתרים. 

הספר מספר את סיפורו השלם של פיטר פן, ומעניק לו שוליים רחבים, שההליכה בהם מעניינת לא פחות מן הדרך הראשית. 

לבני נוער ולמבוגרים.
נירה לוין