אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אלוף הילדים

סיפורו של יאנוש קורצ'ק
כתב ואייר: טומֶק בּוֹגַצקי
מאנגלית: תמי שם-טוב
כנרת בית הוצאה לאור 2011
34 עמוד, מנוקד

דמויות מופת ואנשי שם עולים שוב ושוב על מדפי הספרים, ביניהם ממציאים דגולים כמו האחים רייט, ובעלי חזון כמו אליעזר בן יהודה. גם סיפורו של יאנוש קורצ'אק, מחנך, רופא והומניסט יהודי, שהוא וחניכי בית היתומים שניהל נרצחו בטרבלינקה, מופיע מדי פעם בספר חדש. יש סיפורים שקל באופן יחסי לעבד ולספר לקוראים צעירים, על אף פערים תקופתיים ומושגיים. סיפורו של קורצ'אק, כמו שמוכיח אלוף הילדים, הוא עניין מורכב יותר.
הספר סוקר בהרחבה וביסודיות את תולדות חייו של קורצ'אק: ילדותו בוורשה על סף המאה העשרים, יהדותו על רקע סמלֵי הסביבה הקתולית, יתמותו, לימודי הרפואה והמלחמות שהשתתף בהן כרופא צבאי ופועלו כאיש חינוך. איורים רבים מעטרים את הסיפור, לרוב אחדים בכל כפולה. האיורים גדולים, צבעיהם בולטים וחמים, והם שואבים את הקוראים אל נוף התקופה וממחישים את הטקסט.
אלא שהסיפור זרוע מושגים כמו שֵם עט, פילוסוף, קתולי, סיפוח, חדשנות, זכויות ילדים וכיוצא באלה. בתיאור בית היתומים שניהל קורצ'אק מופיעים - שלטון עצמי, פרלמנט, בית משפט לילדים, עיתון שבועי, חונך, כבוד הדדי, מיומנויות ועוד. רחוקים עוד יותר מעולמם של בני החמש ומורכבים להשגתם הם תיאור קורותיו של המחנך הדגול בזמן מלחמת העולם השנייה וסופו הטרגי. למשל, בתחילת פסקה מופיע המשפט 'גרמניה פלשה לפולין ומלחמת העולם השנייה פרצה', ואחרי שלוש שורות כתוב 'עד מהרה הכריחו הנאצים את היהודים...' וכו'. מי הם אותם 'נאצים'? מה הם 'מחנות ריכוז'? מהו 'מחנה ההשמדה טרבלינקה' שבו 'קורצ'אק מת עם ילדיו'?
אלוף הילדים מעוצב כספר מצויר הפונה לבני חמש עד שבע, והוא מעורר ספק: האם גילאים אלה יכולים להבין סיפור כזה כלשונו – מפורט ומאויר ככל שיהיה? הספר ממחיש את ההתנגשות בין הרצון לספר לילדים צעירים על השואה, לעניין אותם ולשמר את הנרטיב של התקופה, לבין הרצון להגן עליהם מפני זוועותיה.
ואשר לקוראים בוגרים יותר – נראה שבני שמונה ומעלה היו יכולים להתמודד טוב יותר עם העובדות ההיסטוריות ועם משמעותו האנושית והחינוכית של הסיפור. אולם דווקא הפורמט הגדול המאויר, היפהפה כשלעצמו, עלול למנוע מהם ליטול את הספר לידיהם. 

טומֶק בּוֹגַצקי,
שכתב ואייר את אלוף הילדים, נולד וגדל בפולין, ומעריץ את יאנוש קורצ'אק מאז היה ילד. הוא שמע על האיש המיוחד הזה מסבתו, קרא את ספריו לילדים ויצר את הספר כמחווה לגיבור ילדותו. 

נירה לוין