אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נמלים

כתבה: ג'ני ולנטיין
מאנגלית: מאירה פירון
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2011
196 עמוד, לא מנוקד 

'נסעתי ללונדון כדי להיות לבד ומצאתי את עצמי במצב הפוך. אולי זה כמו שד'ר ברנרד או' הופקינס אמר בעמוד היחיד שטרחתי לקרוא ב'מושבת הנמלים' – שנמלים לא יכולות להגיע להרבה בכוחות עצמן, אבל יחד הן יכולות לעשות את הבלתי אפשרי.' 

שני הגיבורים הראשיים של הסיפור נעים זה לקראת זה מן העמודים הראשונים, אבל רק בסוף הספר הם באמת עומדים זה מול זה, מודעים לחלוטין זה לנוכחותו של זה, ומבינים מה הם זה לזה בחייהם. הקשר נטווה לאטו, עד כדי כך שלעתים נראה שאין לו סיכוי להתפתח. אין מדובר בידידוּת של יומיום. מדובר כאן בהסתגרות והסרת מחסומים, בהזדקקות והיענות, בחרדה והרגעה; כן, מדובר בחברוּת.
סאם, נער בן 17, בורח מביתו שבעיירה קטנה ורחוקה, מהסוד שהשאיר מאחוריו ובעיקר בורח מעצמו. בוהמיה, ילדה בת 10, היא בתה של נרקומנית. ככל שהאם מתדרדרת אל ביב השופכין החברתי, כך מתעצם כוח החיים של הילדה. השניים, סאם ובוהמיה, נפגשים בבית הדירות הלונדוני העלוב שבו הם מתגוררים. שניהם נקלעו לסיטואציה חברתית-מוסרית עגומה. סאם בן ה- 17 יודע זאת, בוהמיה בת ה- 10 עדיין איננה מבינה שהיא הולכת על חבל דק. 

הקשר עם בוהמיה כמעט נכפה על סאם בידי השכנה הזקנה, החטטנית, המנצלת בחן ובתקיפות את הסמכות הנובעת מגילהּ. כשהיא לוקחת לעצמה את הזכות להתערב בחייהם של השניים, סאם מתחיל לראות את בוהמיה ורואה גם את עצמו. 

שני הגיבורים מספרים את סיפוריהם לסירוגין, פרק אחרי פרק, וסיפוריהם הנפרדים הולכים ומשתלבים זה בזה עד שהם נעשים סיפור מרגש אחד. סגנונה של בוהמיה ילדותי ונאיבי, בוגר ומפוכח כאחד. סאם משתדל להסתפק בעובדות, ונמנע מאזכור פרטים שהוא מעוניין לשכוח. שניים אלה כותבים רק מה שהם רוצים, והקורא נאלץ לחפש הרבה מחטים בערימת השחת של הסיפור כדי להבין את קן הנמלים האנושי שבו הדמויות פועלות, את המניעים שלהן, את הסודות ואת המורכבות של חייהן. גם זה עושה את הספר מעניין מאוד, אישי מאוד, ומרחיקו מבִּצַת הסנטימנטליות האורבת לסיפורים אישיים מסוג זה.   

סימן שאלה קטן בעניין אמינות דמותה של בוהמיה, הילדה, מהבהב לכל אורך הסיפור. דרכי הביטוי שלה, תפישתה את המציאות ויכולתה להכיל את אמה הלא-מתפקדת מתאימים לאדם בוגר יותר. הספקות מתגברים כשבוהמיה, הבורחת מן הבית, בוחרת להגיע לבית הוריו של סאם ומצליחה לפרק את המתח והעוינות שבין סאם לבין האנשים שהשאיר מאחוריו. האם ילדה בגילה של בוהמיה מסוגלת לכך? 

ג'ני ולנטין
היא סופרת בריטית. 
נמלים מתאים לבני אחת עשרה ומעלה. 

נירה לוין