אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הענן שהלך נגד הרוח

כתב: יוסי גודארד
אייר: דני קרמן
הקיבוץ המאוחד 2011
30 עמוד, מנוקד


השלד העלילתי פשוט: הרוח פיזרה את העננים לארבע רוחות שמיים. בין העננים הלא מרוצים פרצה קטטה, וכתוצאה מכך סערה הארץ ושפע גשם מילא את הנחלים ואת הכינרת. רק ענן אחד, זה שנשלח למודיעין, עמד בשקט בצד והמתין בשקט לתורו. אורך רוחו זיכה אותו בפרס: הוא זכה להוריד גם שלג ושימח כפליים את ילדי העיר.
העלילה הפשוטה, הנאיבית, גודל הספר, גודל האותיות, מספר העמודים והיחס בין האיורים לטקסט – כל אלה ממקמים את הענן שהלך נגד הרוח בין הספרים המצויירים המיועדים לקוראים צעירים.
אלא שיוסי גודארד לא הסתפק בערך האמנותי של הספרות, וחיפש גם ערך לשוני-דידקטי (וכנראה גם זיקה ל'שנת השפה העברית'). הוא שיבץ בטקסט 27 (עשרים ושבעה!) צירופי לשון וביטויים שכלולה בהם המילה רוח: הרוח החיה, מורת רוח, ככל העולה על רוחו, רוח קְרב, ללכת נגד הרוח וכן הלאה. כל אלה נדפסו באדום כדי להבליטם בטקסט.
בנוסף לכך, בכל כפולה מופיעה לפחות מסגרת קומיקסית-קריקטורית אחת, שאיננה קשורה לעלילה אבל מכילה אחד מ'ביטויי הרוח' המופיעים בטקסט שבאותה כפולה. מטרת האיור העלילוני היא להדגים שימוש בביטוי ובכך להסביר את משמעותו. גם כאן 'ביטויי הרוח' מודפסים באדום.
כותבים לא מעטים מנסים לשווק 'סיפור-שיעור' ברמות שונות של עידון: כך עשה שלמה אבס בספרו חיים ומוות ביד הלשון – הסיפורים החכמים של השפה העברית, כך עשה סמי מיכאל בספרו אותיות הולכות לים. גם ספרו של גודארד מתכוון להיות שיעור: שיעור שישגיר את השימוש בביטויים ובצירופי לשון של 'רוח' ויעשיר כך את לשונם של הקוראים-מאזינים.
חשוב לדעת: קשה עד בלתי אפשרי להעשיר את לשונם של ילדים כשממטירים עליהם עשרות ביטויים וצירופי לשון בתוך סיפור אחד בן 30 עמוד. מחקרים מראים ששפתם של ילדים מתרחבת לא כתוצאה מהוראה מלאכותית מכוונת וחד-פעמית, אלא כאשר אלה שסובבים אותם עושים שימוש חי, ספונטני-אך-מודע וחוזר על עצמו בביטויים, בצירופי לשון ובמילים ממשלבים מגוונים - בנסיבות טבעיות שונות, וכמובן תוך כדי האזנה עקבית, מתמשכת, לספרות איכותית. מלבד זאת, אם נחזור למבנה הספר, יימצאו ילדים לא מעטים שהדילוגים בין העלילה הראשית למסגרות העלילוניות המרובות יקשו עליהם יותר מאשר יועילו.
לפיכך הענן שהלך נגד הרוח יסתפק כנראה בשירות החביב שעשה לילדי מודיעין. 

נירה לוין