אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שקשוקה מאמצת חתול

כתבה: גליה עוז
איורים: תמר נהיר-ינאי
כתר 2011, בסדרה 'ראשית קריאה'
87 עמוד, מנוקד

בספר השלישי על שקשוקה, הכלבה הקטנה ממשיכה להתרחק ממרכז העניינים, לפחות ברובד הגלוי. כאן הילדה המספרת את הסיפור, יולי, היא הדמות המרכזית.
יולי עדיין ילדה, אבל היא מתחילה להתבגר ולראות את הדברים אחרת. הסיפור הוא סוג של מונולוג, המשקף – מלבד אירועים המתרחשים במציאות של יולי - את התבוננותה של יולי בעצמה, את דעותיה, ואת הרהוריה של יולי במי שסובב אותה ובמה שהיא רואה בבית ובבית הספר; באֶפִי, שהייתה חברתה הטובה (וכבר לא), בדותן, שהיה אויבה המושבע (וכבר לא), בדור, הילדה החדשה הכובשת במהירות ובביטחון את תפקיד המלכה, באביב, שהגמגום איננו גורע ממעמדו בין הילדים, במבוגרים המוכרים ובאלה החדשים המסקרנים. היא כבר מטילה ספק במה שמספרים לה, אבל עדיין נמשכת לאפשרות שתמלא תפקיד ראשי בסיפור שכולו אומץ וגבורה.
לא רק בחייה של יולי חלים שינויים. גם המציאות של הכלבה שקשוקה השתנתה. לבית נכנס דייר חדש, 'חתול תְקיפה'; כך קורא לו דותן. הוא משנה תכופות את מצב רוחו, נעשה שתלטן, שורט, וחוזר להיות נינוח - אבל לא צפוי. בני המשפחה מגיבים איש בדרכו, גם שקשוקה. יולי מתבוננת גם בשקשוקה, היודעת איך לנהוג בזה המפר את האיזון בעולם הבטוח שלה. 'ככה זה,' חושבת יולי, 'כולם מתרגלים לכולם ורק אני לא.' 
בסופו של דבר גם יולי מצליחה לראות את היופי.  

מעניין להקשיב לה, ליולי. היא מרגשת כשהיא מספרת על קנאתה בילדה החדשה, ומצחיקה כשהיא מתארת את עלילות הגבורה הצפויות לה. הסיפור, שקל לקרוא אותו, מציע הרבה חומר למחשבה, כזה שגם ילדים צעירים יאהבו לחשוב עליו.     

שני ספרים על שקשוקה קדמו לספר הנוכחי: שקשוקה נעלמת ו-שקשוקה שתיים.   

שקשוקה מאמצת חתול איום ונורא מתאים לבני שש עד שמונה.
נירה לוין