אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

התינוק המושלם

כתב: טוני ברדמן
איירה: הולי סוויין
מאנגלית: אתי פריפלד
כתר 2011
26 עמוד, מנוקד

כמו בספרים אחרים שבמרכזם תינוק חדש, גם בספר זה מופקעת הזכות להרחיב את המשפחה מידי ההורים, וניתנת באופן בלעדי בידי הצאצא הבכור.
לוסי איננה מתרשמת כלל וכלל - לא מהתרגשותם של הוריה המביאים תינוק חדש, ולא מהתינוק עצמו. 'התינוק ויליאם – זה היה שמו של התינוק – לא עשה כמעט כלום. ומה שהוא כן עשה היה מעצבן למדי'. הוא ישן והתעורר, אחר כך האכילו אותו, והוא הדיף 'ריחות מגעילים'. ההורים שאלו את לוסי בדחילו ורחימו לדעתה, ולוסי החליטה - 'צריך להחזיר אותו לבית החולים'. ההורים שנראו מאוכזבים לא התווכחו, והמשפחה כולה נסעה לבית החולים כדי לנסות ולהשיג עסקה מוצלחת יותר. 

התינוק הבא שהובא הביתה (אחרי תחנוני ההורים) לניסיון התגלה כטעות גדולה יותר, והמסע לבית החולים חזר על עצמו. כך נבדקו תינוקות שונים, שכל אחד מהם - חסרונותיו מרובים משל קודמו. המשפחה חזרה שוב ושוב לרופא הסבלני, עד שלבסוף כשסבלנותו פקעה נאלצה לוסי להגיע לכלל החלטה:
'תינוק אחד לא היה משעמם מדי,
ולא נמרץ מדי,
ולא גדול מדי,
ולא שום דבר אחר מדי.
'תסלח לי,' אמרה לוסי לבסוף.
אם אנחנו חייבים לבחור תינוק...
...ניקח את הראשון שוב, בבקשה.' 

סיפורו של טוני ברדמן על כניסתו של תינוק חדש למשפחה מתגלגל בשמחה אל האבסורד, ועושה זאת אגב גימוד מעמדם של ההורים וניפוח שריריהם של הילדים. הוריה של לוסי מתוארים כאנשים חלשים, הססנים עד אובדי עצות. הם אינם מצליחים להתמודד עם התינוקות החלופיים (פיל, קוף, תמנון, ג'ירף ואחרים כאלה) ולאורך כל הסיפור תלויים במוצא פיה של בתם, מדברת בשמם ומקבלת החלטות. באיוריה של הולי סוויין ההורים נראים בפיות פעורים ובעיניים עגולות, והם מביעים תמיהה, חשש או בהלה. ברדמן מרחיק את הילדה לוסי מאחיה התינוק ומבני מינו בכלל באמצעות הַחְפָּצָה של התינוקות הלא-רצויים. מחלקת היילודים בבית החולים נראית כמו דלפק חבילות בסניף דואר. החבילות מסודרות לפי משקל, אחדות מהן מסומנות בחץ וכתוב עליהן 'צד זה למעלה', או 'שביר', וגם 'סכנה'. דמותה של לוסי תשעשע את הילדים המאזינים לסיפור, אבל ספק אם תגרום נחת למבוגרים המקריאים, שלא מעט מהם מתמודדים בחיי המשפחה שלהם עם עריצים כמוה, המנהלים את חייהם... 

סיפור בעל שלד עלילתי דומה הוא אחלה אח מאת יונתן יבין. גם שם הבת הבכורה מאוכזבת ממראה התינוק החדש וממיעוט כישרונותיו, ומציעה להחזירו כדי לחפש עולל מוצלח יותר. אלא שבסיפורו של יבין ההורים הם שותפים מלאים להחלטה לחזור לבית החולים, והסיפור מבליט את החיבה שנוצרת בסופו של דבר בין הילדה לאחיה התינוק. 

התינוק המושלם
מתאים למאזינים מגיל שלוש ולקוראים עד גיל שבע.
נירה לוין