אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אמיל עדיין אתנו

כתבה: אסטריד לינדגרן
איורים: ביורן ברג
משוודית: רות שפירא
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2011
172 עמוד, מנוקד

'אמיל כידוע היה מלא המצאות כרימון, ועד מהרה הגה רעיון.
'אנחנו נעמיד אותך על גג הרפת, ואת תקפצי משם למטה, לתוך ערמת השחת, וכבר בחצי הדרך תעוף השן החוצה – טראח!' '
זה היה רק אחד מהרעיונות המצוינים של אמיל; הוא רצה מאוד לעזור למשרתת שסבלה מכאב שיניים נורא, והצליח לשכנע אותה לסמוך עליו: תחילה כרך חוט סביב השן, אחר כך קשר את קצהו האחר של החוט לחגורתו, עלה על גב הסוס והחל דוהר. השן לא יצאה. אחר כך קשר את החוט שהשתלשל מפיה של לינה לידית של אבן המשחזת והתחיל לסובב, אבל לינה נבהלה והשן – לא יצאה. אז התבקשה לינה לקפוץ מגג הרפת (גם הפעם השן לא יצאה), ובסופו של דבר עקר הנַפָּח את השן הסוררת. 

לא רבים הספרים המתאימים לקוראים צעירים גילאי שמונה עד עשר, ומספרם של הטובים שבהם קטן אף יותר. אמיל עדיין אתנו הוותיק נמנה עם המשובחים ביותר.
פגשנו באמיל לראשונה בספר ילד ושמו אמיל; הוא היה אז רק ילדון עקשן, ששלח ידו בכול והצליח להסתבך תמיד בצרות. פעם תקע את ראשו בקערת המרק המשפחתית, פעם הניף את אחותו על ראש התורן. לעיתים היו אלה מעשי שטות קטנים, לעיתים מעשי שובבות. אבו של אמיל היה מתרתח, ואמיל היה סופג עונש – עד הפעם הבאה.
כמו הקוראים הנאמנים עצמם, שליוו את אמיל בשני ספרים שקדמו לזה הנוכחי – ילד ושמו אמיל ו- התעלולים של אמיל – גם אמיל גדל, התבגר והשתנה, ומעשיו השתנו. כבר איננו טיפשון פזיז וחסר בינה. לאמיל יש רעיונות מקוריים, הוא מחליט, מתכנן ועושה, קונה ומוכר מציאות (מפוקפקות), מרוויח כסף בתבונה (ומפסיד אותו), וגם אביו הספקן נאלץ להודות שבנו יודע להסתדר בעולם. אמיל, עדיין מצחיק, נועז ומתוחכם, יודע לגלגל עסקאות הרחק מעבר לגבולות החווה המשפחתית, מצליח לתמרן את המבוגרים אבל גם מתגייס ללא היסוס למען מי שזקוקים לעזרתו. 

אסטריד לינדגרן
, אמו הורתו של אמיל (ושל בילבי!) מצליחה גם בספר הזה לספר בהומור טבעי, באהבה ובגילוי לב סיפור שמח, אותנטי, על האנשים הפשוטים שביניהם גדלה בילדותה. תרגומה המצוין של המתרגמת רות שפירא משקף היטב את תכונות הסיפור בשפת המקור. 

אמיל עדיין אתנו,
וטוב שכך. מתאים לקוראים בני שמונה עד עשר, וישמח גם מאזינים בני שש-שבע. 

ספר מאותו מדף:
מי שמחפש שיטות נוספות לעקור שן – ימצא אחת מהירה ויעילה בפצפונת ואנטון של אריך קסטנר.
נירה לוין