אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
ימימה טשרנוביץ-אבידר
 

איך מציירים תמונה של ציפור

אייר: מרדכי גרשטיין
מצרפתית: מיכל פז-קלפ
כנרת 2010
38 עמוד, מנוקד

'... לפעמים הציפור מגיעה מהר
אבל לפעמים עוברות שנים ארוכות
עד שהיא מחליטה להופיע
אסור להתייאש
צריך לחכות
לחכות אפילו שנים אם צריך
---'
ספר חדש עולה על מדף הספרים המשותפים לילדים ולמבוגרים. האמן האמריקני מרדכי גרשטיין נטל שיר שכתב המשורר הצרפתי ז'ק פרוור, פרס אותו על פני דפיו של ספר לילדים ואייר אותו. השיר מתאר את תהליך העבודה של צייר (בדמות ילד), המנסה ללכוד ציפור כדי לקבוע אותה בציורו. הציפור (שבצבעיה מזכירה את 'הציפור הכחולה') מופיעה עם שחר על אדן חלונו של הצייר, ומאותו רגע הוא שבוי במאמצים ללכוד אותה – או את דמותה – במכחולו. התוצאה מרגשת; הילדים זוכים בסיפור נאיבי המוּנע ברִגשה ועליצות ומאויר להפליא, שבשיאו מדלג בחטף אל הפנטסטי - אך לקראת סופו חוזרים הגיבור-ילד והקוראים אל המציאות בתחושת סיפוק והנאה. המבוגרים זוכים באותה הזדמנות בהתבוננות מעניינת ברוח ארס-פואטית במושגים חמקמקים כמו דמיון, רעיון ומוזה, ובפרשנות שמציעים היוצרים ליחסיו המורכבים של האמן עם המציאות שהוא פועל בה ובהשראתה. 

מרדכי גרשטיין
, מאייר וכותב ספרים לילדים אמריקני העוסק גם בתחומי אמנות אחרים, זכה ב- 2004 במדליית קלדקוט היוקרתית, על ספרו The Man Who Walked Between the Towers . הספר המצויר מספר את סיפורו של אדם שהלך על חבל מתוח בין מגדלי התאומים במנהטן לפני קריסתם ב- 2001.
מתאים לקטנים וגם לגדולים, ולמי שציפורים נכנסות מדי פעם לכלוב המציאוּת שלו.
נירה לוין