אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

צילה וגילה

כתבה: נירה הראל
אייר: שמואל כץ
כנרת בית הוצאה לאור 2010
30 עמוד, מנוקד

צילה וגילה, שתי סבתות של נכדה אחת, נוסעות יחד לחגוג אתה את יום הולדתה. הן מתיישבות במכונית קטנה ויוצאות לדרך. במכונית נוסעת גם 'עוגת שוקולד עגולה שאפו יחד, כמו בכל שנה, לאביגיל במתנה'.
בדרך הארוכה לתל אביב שתי הסבתות פותחות את לבן ואת דלתות מכוניתן למי שזקוק להסעת חינם: נערה עם כלבלב ('הרי זאת הבת של ענת ויואב!'), מוכר תותים זקן ('בקושי מרים יד לעצור. איך אפשר שלא לעזור?'), וחייל צעיר ('יש לו תרמיל גדול, למסכן. לא נעצור לא? דווקא כן.'). רוחם של הנוסעים טובה עליהם, ובתוך זמן קצר כולם יודעים הכול:
'צילה וגילה גרות בקיבוץ,
הנערה מוסרת כלבלב לאימוץ,
הזקן לוקח תותים למכירה,
והחייל יוצא לחופשה קצרצרה.
נעים מאוד!'
הכול יפה וטוב, עד שבלימה פתאומית בכביש הפקוק מעיפה את העוגה החגיגית ומועכת אותה. אוי!
מי ששואל את עצמו מה יהיה על הנכדה אביגיל ועל חגיגת יום ההולדת שלה, איננו מכיר את צילה וגילה. הסבתות מתעשתות חיש, ומכבדות בפרוסת עוגה כל נוסע וכל נהג.
'היה הייתה עוגה מתוקה,
במכונית נשארה רק תבנית ריקה.
'אבל כל הנהגים בכביש מרוחים
בשוקולד ובהמון חיוכים.'
ומה יביאו הסבתות לאביגיל במקום העוגה? אל דאגה, חזקה על צילה וגילה (המוסרות דרישת שלום  לצילי וגילי של ח'נ ביאליק) שלא יניחו לנכדתן האהובה להתעצב. זכרו את התותים, וגם את הכלבלב! 

בין דפי הספר, כמו בין הנוסעים במכונית הקטנה, נושבת רוח ישראלית טובה; רוח של נדיבות ולבביות, רוח של חיבת אדם לאדם ושל אופטימיות, המוצאת מקום לכולם ורואה בביטחון רב את הטוב. בימים שבהם רואים אור ספרי ילדים על נושאים 'ירוקים', הספר הקטן הזה מאיר באור בהיר את משמעותה של איכות הסביבה האנושית-חברתית.   

אתצילה וגילה אייר הצייר הוותיק שמואל כץ, שאיוריו מוכרים היטב לכל מי שגדל בישראל בעשרות השנים האחרונות. מי שמתבונן בשתי הסבתות שעל הכריכה ייזכר בוודאי באיורי חסמב'ה (יגאל מוסנזון), דירה להשכיר, וכולם חברים (לאה גולדברג), עד השמיים (דבורה עומר), אני אוהב לשרוק ברחוב (נורית זרחי), ועוד רבים וטובים (ראו בדףדף). צילה וגילה היה הספר האחרון שאייר שמואל כץ, שנפטר במרס 2010.
מעצב הספר קובי פרנקו זיהה את הכתום והסגול הבולטים בדמויות הסבתות של שמואל כץ והשתמש בהם: על הכריכה 'צילה' טובלת בעיגול סגול, 'גילה' בעיגול כתום. בתוך הספר כל אחד מהשמות מופיע בצבע 'שלו', ובמילה 'סבתות', המשותפת לשתיים, האותיות הן בסגול ובכתום לסירוגין. פרנקו הרחיב את משחק הצבעים גם למילות מפתח אחרות בעלילה: הנכדה אביגיל ומילים כמו 'נכדתנו', ו'חמודה' נדפסו בוורוד, הנערה הצעירה זכתה לירוק בהיר, הכלבלב מעוצב בחוּם, החייל בירוק חאקי, והזקן בתכלת שמיים. וכך פורחים עמודי הספר בשלל נקודות צבע המכניסות לסיפור על שתי הסבתות עליצות חדשנית צעירה. מלבד התרומה ליופיו של הספר, המילים הצבעוניות ישמחו גם קוראים צעירים הנמצאים בתחילת תהליך רכישת הקריאה.

ספרים מאותו מדף - סיפורי סבא וסבתא עבריים– רשימה חלקית:
סבא יאשקה מציל את החוף – יוסי אבולעפיה
הגשם של סבא אהרן – מאיר שלו ויוסי אבולעפיה
חיית המחמד של עופרי – א'ב יהושע ומישל קישקה
מסע לגיל ארבע – אורי אורלב ואורה איל
סבתא סורגת – אורי אורלב ואורה איתן
סיפורי כבשים – עשי וינשטיין ומנשה קדישמן
אין אריות בתל אביב – תמר אדר ויאנה בוקלר
סבא בישל מרק – נירה הראל ועפרה עמית
מעשה בשרביט קסמים – נירה הראל ודני קרמן

צילה וגילה מתאים למאזינים מגיל שלוש ולקוראים עד גיל שבע.
נירה לוין