אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עץ בצרה

כתב: ג'ונתן אמט
איירה: קרולַיין גֵ'יין צ'ֶרְץ'
כנרת בית הוצאה לאור 2010
25 עמוד, מנוקד


פיץ הסנאי מבחין בשינוי שחל בעץ האלון האהוב, שבין ענפיו חיה משפחת הסנאים: צבעם של העלים השתנה וכבר איננו ירוק כשהיה. פיץ המופתע רואה שהעלים כתומים, אדומים וצהובים, ושהם נושרים מן העץ בזה אחר זה ונחים על האדמה. פיץ מזעיק את אחותו והשניים מנסים לעצור את התופעה המוזרה, עד שאמא שמזדמנת למקום מסבירה:
'העץ חייב להשיר את העלים שלו.' אמא מוסיפה שאחרי שהעץ שמר על העלים כל הקיץ הוא זקוק למעט מנחה, ומרגיעה את ילדיה בהסבר פשוט על המחזוריות בטבע.
פיץ נרגע כשהוא מבין שהמחזוריות היא חלק מן הטבע, ומגלה קשר בין הפרידה מן העלים וצבעם בתקופת השלכת לבין פרידה מן השמש וצבעי השקיעה. 

הסיפור הקטן מבליט את הסקרנות, הגורמת לילדים לגלות עניין בסביבתם ולהרגיש חלק ממנה. פיץ הסנאי - כמו ילד - הוא סקרן, ער לנעשה סביבו, מבחין בשינויים, תמה ושואל שאלות ויודע גם להסיק מסקנות. גם כאן, כמו בגוזל-השלולית, יש תפקיד משמעותי וברור להורים: הם מתווכים את העולם לדור הצעיר, מסבירים, ומאפשרים לקטנטנים לא רק להבין את המציאות שבה הם חיים אלא גם להרגיש שייכים ומעורבים.  

גוני האש של השלכת שולטים באיוריה של קרולַיין גֵ'יין צֶ'רְץ', צובעים את הספר מתחילתו ועד סופו, והופכים את העלעול בו לחוויה חושית מרגשת. 

ג'ונתן אמט
נולד באנגליה בשנת 1965. רק כשלמד אדריכלות החל לפתח את כישוריו ככותב וכמאייר, ואחרי שעבד שנים אחדות כאדריכל התמסר לעבודה ספרותית. כיום חי עם אשתו ושני ילדיו בנוטינגהם שבאנגליה. ספרים אחרים של ג'ונתן אמט תמצאו בדףדף. 

עץ בצרה
מתאים לבני שלוש עד חמש.
נירה לוין