אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מלכי מונרו מורדוך

כתבה: נורית זרחי
ציירה: בתיה קולטון
כנרת זמורה-ביתן דביר 2010
31 עמוד, מנוקד 

'אם מישהו רוצֶה להיות כוכב בהוליווד, זה טוב מאוד אם שם המשפחה והשם הפרטי שלו מתחילים באותה אות.'
כך חושבת מַלְכִּי מוֹרדוּך. היא אמנם לא השתלטה על הקריאה והכתיבה, אך יודעת היטב איך כותבים את האות מ'ם, וגאה מאוד במ'ם הכפולה שֶׁבַּשֵׁם שלה; מלכי חולמת להיות כוכבת הוליוודית, ובינתיים היא נותנת לכַּלְבָּה שלה את השם הנכון: מֶרְלִין מוֹנְרוֹ מורדוך. כי 'שלוש פעמים 'מ' זה אפילו מגביר את הסיכוי שלהן להגיע.' 

הכלבה הייתה בלונדינית אמיתית, כמו כוכבת פוטנציאלית ראויה, מצוידת במזוודה בצורת עצם ובשמלות ורודות. שני עניינים מילאו את חייה: אוכל וטלוויזיה. מלכי ידעה להעריך את כישוריה המצוינים של מרלין, שהייתה - שלא כמו מלכי - 'גם יפה וגם חכמה'. בזמן שיעורי העזר, כשמלכי שרבטה במחברת או נמנמה, מרלין מונרו מורדוך השתתפה בעקיבות בתכנית הריאליטי 'מי רוצה להגיע להוליווד?' ואף זכתה והובלה בלימוזינה מן הבית, הישר לאתר הצילומים של התכנית. ואחר כך, מי יודע? 

מלכי, הילדה הלא-אטרקטיבית, הלא-מצליחה, נשארת נאמנה לחלום ההוליוודי שלה, ומתבצרת בתוך הפרשנויות מכמירות הלב שהיא נותנת למחדלי האמונה של המבוגרים, ולכל בדל התרחשות שלדעתה מוכיח את הצלחתה של מרלין מונרו מורדוך בהוליווד. הוריה, חבריה לכיתה והשכנים נעים בין ספק לחוסר עניין, אבל למלכי הכול ברור, והיא חיה בשולי החלום ההוליוודי, מקווה תמיד. 

נורית זרחי,
בדרכה הפיוטית הפרועה, בנתה עבור קוראיה תא מיטלטל בתיאטרון האבסורד המארח את הסיפור הרגיש על מלכי מורדוך הקטנה, שאין בינה ובין הוליווד אלא חלום ורוד. שותפתה ליצירה, המאיירת בתיה קולטון, הפליאה לעשות את התפאורה. היא קלטה ברגישות רבה את טיבו של המגוון האנושי בסיפור הזה: ערבוביית זמנים ואופנוֹת משמשת רקע לדמויות, ומבטאת היטב את הלא-יציב, הלא-נהיר בעולם שבו חיים מלכי והסובבים אותה (ואנחנו כולנו?). הכיתה מלאה תלמידים גרוטסקיים, ולעומתה בית הוריה של מלכי מעוצב כמקום צפוי, משמים ומדכדך. דמותה של מלכי, הילדה הנוגעת בחלום, מובחנת מן השאר בצבע ורוד דהוי המקיף אותה, וגם דמויות המקורבים אליה (כמו הדוד מורדוך הקרקסי) מצובעות בו במידה כלשהי. תסרוקתה של מלכי גוררת אל הסיפור את גיבורת אליס בארץ הפלאות, חולמת אחרת שניכסה לעצמה עולם הזוי. עיניה – כמו עיניה הכלביות של מרלין - גדולות, פעורות, מפני שרק היא רואה למרחקים. 

לראיון עם בתיה קולטון בכתב העת המקוון הפנקס:

מלכי מונרו מורדוך
מתאים לבני שמונה ומעלה, ולאלה שחיים בחלומותיהם חיים אחרים.
נירה לוין