אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

פלא זרע-עץ

כתבה: יונה טפר
איורים: גיל-לי אלון קוריאל
הקיבוץ המאוחד 2010 (ראה אור בראשונה ב-1993)
24 עמוד, מנוקד


סבא ברוך מספר לנכדתו הקטנה נטע, שבתוך כל אחד מן הגרעינים הקטנים שבלב התפוח מסתתר עץ תפוחים גדול ויפה. סבא מסביר לנטע התמהה שאם יטמנו את הזרע באדמה, ישקו אותו ויטפלו בו, יצמח עץ של תפוחים. למחרת, נטע מביאה לגן 'לב' מכורסם של תפוח ומשתפת את הילדים במה שסיפר לה סבא, אבל זוכה למנה הגונה של לגלוג. רוחה של נטע אינה נופלת. היא מאתרת מקום מתאים בחצר הגן, טומנת את הזרע באדמה, משקה, מברכת אותו (כמו שיעץ לה סבא) וממתינה... 

מלבד המידע הבוטני שהוא מספק על מחזור החיים של הצמח, הספר עוסק בפְּלִיאָה המתפתחת אצל הילדים תוך כדי התבוננות בטבע המקיף אותם. הפליאה היא השלב הראשוני, החיוני, שילדים עוברים תוך כדי פיתוח מודעות לעולם שהם חיים בו, ולעובדה שהם חלק ממנו. כשיגדלו, תוביל אותם הפליאה מן הטבע גם להבנת נושא הקיימות ולהכרה בחשיבות השמירה על הטבע. 

הספר ראה אור בראשונה בשנת 1993. הוצאה מחודשת עשויה לעיתים לתת עוד שנות חיים לספר ראוי שנעלם מחנויות הספרים, ועם זאת מהווה הזדמנות לבחון את התאמתו של הספר לקהל קוראיו:
אף שגיבור הסיפור הוא הזרע הקטן החבוי בלב התפוח, אין לאורך כל הסיפור איור מוגדל אחד הממחיש מהו 'לב תפוח' שבתוכו גרעינים. חבל!
כללית, הספר כתוב בלשון עשירה ומענגת (המסגירה את גילו). ובכל זאת אפשר היה להכניס בו שינויים; למשל, נטע, המחפשת מקום מתאים להטמנת הזרע, בודקת גם את המקלט. המילה 'מקלט' כבר איננה טריוויאלית עבור קוראים צעירים, ואולי כדאי היה להחליפה. 

פלא זרע-עץ
מתאים למאזינים בני שלוש ומעלה, ולקוראים צעירים בני חמש עד שבע.
נירה לוין