אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סבתא, עוד פעם!

כתבה: עדנה מזי'א
איורים: אורנה סְמוֹרגוֹנסְקִי
כנרת, זמורה-ביתן, מוציאים לאור 2010
26 עמוד, מנוקד 

סבתא ונכד, אין סיפור קרוב יותר. בעולם שבו מתרחש הסיפור מתקיימים רק שניים; הם מכוּוָנים זה לזה ושואבים את כוחם זה מנוכחותו של זה: סבתא, והנכד אוֹרִי. 

אורי בא לסבתא, ומרגע היכנסו לדירה התל אביבית הוא מבלה עם האישה העגלגלה, אפורת השיער: על המגלשות בפארק השכונתי, על ה'בימבה' שלו במעלה השדרה, בין הכריות והשטיחים ב'מבצר' שבסלון ההפוך, ועל חוף הים בשעת השקיעה. אבל אורי אינו משעשע את עצמו; הוא זקוק לסאנצ'ו פנשה לצדו, וסבתא נכנסת לתפקיד הזה באהבה רבה. 

העמוד הפותח מציב את אורי הפעוט על סף הממלכה הכבושה ששמה 'סבתא': הוא וכבוּדתו מגיעים לשער הארמון (הדלת של סבתא) המעוטר בדגל לבן (בלון אדום) ובכתב כניעה (אוריצְ'קָה ברוך הבא!). הזאטוט, ככל שליט נאור, מחזיק בידו פרח וכתב זכויות (ציור המוקדש לסבתא) המבשרים שפניו לשלום וכי הוא נוטה חסד לצְמִיתָה מרצון, הלא היא סבתא. דירתה של סבתא מקושטת כמצופה משטח כבוש: על הקיר שתי תמונות שבהן נראים השליט הקטן וסבתו האוהבת; דמותו, כמו רודנים ראויים לשמם לפניו, נשקפת גם מצג המחשב. 

מרגע היציאה לפארק אוֹרי מוביל את סבתא: ידו הימנית אוחזת בידה, ידו השמאלית מראָה את הדרך באצבע מצווה. סבתא, חבושה משקפי שמש כהים, הולכת אחריו כעיוורת: אורי אומר 'רוצֶה עם סבתא!' וסבתא מטפסת, גולשת, מתהפכת באוויר, אצה רצה, דוהרת על ארבע ומרכיבה אותו על גבה. אורי, חמוש במילות הקסם 'עוד פעם', 'בבקשה' ו'אני אוהב אותך', מצליח - כמו גנרל כריזמטי - להתִיש את סבתא שלו ובו בזמן לגרום לה להשתוקק לעוד. אל נא תטעו: סבתא – עיניה בראשה, היא מבינה היטב מה קורה, אבל –
'... אילו רק היה בכוחה,
הייתה מצווה על השמש
להופיע שוב, תיכף ומיד
ולשקוע בשביל אורי עוד פעם אחת.' 

הספר, הפונה למבוגרים לא פחות מאשר לילדים, מתאר בחיוך רחב וחם את האהבה הגדולה, החפה ממגבלות ומגינונים חינוכיים, שבין סבתא לנכדהּ. 

מתאים לבני ארבע עד שבע, ולכל מי שזכה באהבת נכדים. 

נירה לוין