אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

תרנגולת כרבולת

כתבה: ויויאן פְרֶנץ'
ציירה: סופי וִוינְדְהֶם
נוסח עברי: יהודה אטלס
קלסיקלטת 2010, בסדרה ספרים שאהבנו
32 עמוד, מנוקד 

'ודאי כבר סיפרו לכם לא פעם את הסיפור על תרנגולת כרבולת
ואיך הובילה אותה טיפשותה אל הסוף המר.
אבל זה, אני מבטיחה לכם, בכלל לא הסיפור האמיתי;
זה הסיפור שהשועל אוהב לספר לכולם.
בספר שלפנינו אספר לכם מה באמת קרה שם, אחרי שבַּלּוּט מעץ האלון
נפל על ראשה של תרנגולת כרבולת.
מאיפה אני יודעת?
תרנגולת כרבולת עצמה סיפרה לי.' 

זהו הפתיח החינני שכתבה ויויאן פרנץ' לגרסה שלה למעשייה המוכרת על התרנגולת הסכלה, המפיצה שמועות על סוף העולם. בגרסה החדשה מקבלת התרנגולת הזדמנות לשקם את כבודה ולזכות בתהילה.
 
במעשיות ובסיפורי עם אפשר למצוא כל מיני תרנגולות: לעיתים התרנגולת היא הטיפשונת התמימה, ולעיתים היא הקטנה החלשה שמצליחה להערים על החכמים להרע.
הגיבורה שיצרה ויויאן פרנץ' בתרנגולת כרבולת היא טיפוס מיוחד: תחילה, כשבַּלּוּט נופל על קדקודה, היא נבהלת ככל תרנגולת פותה:
'אוי ואבוי. אני חושבת שהשמים נופלים.
ועכשיו, מה בדיוק עלי לעשות? קוד-קודה!
אני מוכרחה לרוץ ולספר זאת למלך!'
בדרך מצטרפים אליה ברווז, תרנגול, אווז ותרנגול הודו (המכונה כאן 'עוף הודי'). שועל חסר מצפון, המבין את הפוטנציאל שטמון בשיירת הסְכָלִים, מתנדב להוביל אותם אל המלך, אך מְכַוֵן אותם הישר אל ביתו ואל מטבחו.
בנקודה זו עוברת התרנגולת מתפקיד השוטֶה לתפקיד הגיבור: היא קולטת שהשועל רק מעמיד פנים שכוונותיו טובות, מתעשתת, משתמשת בדימוי השכיח שלה – עקרת בית שמרנית - והופכת למנהיגה רבת תחבולות המחלצת את עצמה ואת חבריה מצלחתו של הנוכל. 

ציוריה היפים של סופי ווינדהם הם בסגנון הישן; הם אינם מתוחכמים ואינם מתחכמים, ויש להם חלק חשוב בהמחשת העלילה לקטנטנים ובבניית הרצף בסיפור הצביר. 

ספר מאותו מדף: 

לכל אחד גרעין,
כתבה וציירה טינה מת'יוס, הקיבוץ המאוחד 2008: גם זה עיבוד חדשני למעשייה מוכרת - המעשייה על התרנגולת שלא הסכימה לחלוק עם ידידיה העצלים את הלחם, שאפתה בעמל רב ללא עזרתם. טינה מת'יוס הובילה את הסיפור לכיוון חדש, והראתה את גדולתן של הסליחה והנדיבות (על לכל אחד גרעין קראו בדףדף). 

תרנגולת כרבולת
מתאים לבני שלוש עד שש. 

נירה לוין