אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המלך גוגול

כתב: אוֹרי אֵלוֹן
אייר: מורן ברק
כתר 2010
30 עמוד, מנוקד

'עכשיו אני גוגול,'
גוגול חשב,
'אך אם על הראש
אחבוש כתר זהב,
או אז אהיה מלך!'
אדיר! כל יכול!'

בהתחלה הייתה המחשבה: כמה פשוט להיות מלך!  גוגול, תימהוני פעור עיניים בחלוק אמבטיה, קנה לעצמו כתר זול (תווית המחיר מראה 1.99) והכתיר את עצמו. אחר כך יצא אל העם וקיווה שהדברים יתנהלו לפי המצופה.
'חלפו על פני גוגול תריסר אנשים.
אך מה זה? מדוע הם כה אדישים?'
גוגול, עכשיו כבר המלך גוגול, לא זכה לתשומת לב מנתיניו. הם המשיכו לעסוק בענייניהם וחיש מהר מאסו בהכרזותיו הפתטיות. גוגול, שלא אמר נואש, המשיך לתור אחר הגדוּלה אך ספג חבטות ומנה הגונה של ביזיון; עד שנבטו במוחו מחשבות נוגעות ללב:
'אני רוצה להיות מלך,
אדיר, כל יכול.
אני רוצה להיות מלך,
אך פשוט לא יכול.' 

קהל היעד של הספר אינו מובהק: הצעירים מאוד יסתפקו כנראה במעשייה היוצאת דופן, וישמחו לסוף הטוב. המבוגרים יותר, ייתכן שיחושו מועקה נוכח רמזים רבים – בעיקר באיורים המצוינים של מורן ברק - לעצב קיומי, לבדידות, לניתוק ואולי אף לספק-שפיות של הדמויות: צמד הציפורים שבעמוד הפנימי ואלה שעל העץ בעמוד הראשון, הזבן בחנות המסכות, העוברים ושבים ברחוב, הירקן ואפילו הדגים בגיגית. הבתים ברחוב נראים כראשים גרוטסקיים, והעולם שבו מתרחש הסיפור מנוכר ונטול חיים על אף צבעוניותו. רק נקודת המבט של הנסיכה שונמית מאפשרת התבוננות הומוריסטית בעלילותיו של גוגול, העלוּב על אף כתרו. 

קוראים מבוגרים, ששמו של המלך בסיפור שולח אותם לניקולאי גוגול, הסופר הרוסי הגדול, כדאי שיקראו את הסיפור רשימותיו של מטורף, בתוך סיפורים פטרבורגיים, הספרייה החדשה, הקיבוץ המאוחד 1992. ההנאה מובטחת. 

לרודפי מלכוּת, לנסיכות טובות לב, ולכל אלה שהיו פעם, והודחו מכסאם.
נירה לוין