אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מה מברכים על גלידה?

כתב: אורי אורבך
איורים: יערה בוכמן
אחוזת בית ספרים 2010
147 עמוד, מנוקד

למי סולחים לפני השינה? מדוע שומרים על כשרות? כמה ברכות יש בתפילת שמונה עשרה? הספר, המכיל בין היתר תשובות על שאלות כמו אלה, מאורגן סביב כמה שערים:
אלהים, עיקרי היהדות, בין אדם לחברו, לוח השנה, חגים, התנ'ך, תורה שבעל פה, תפילות וברכות, בית הכנסת, הבית, המשפחה, אוכל, כשרות. 

לדוגמה, בשער שכותרתו 'אלוהים' מופיעים - סיפור על מעשה שקרה לרבי עקיבא, שאלות ותשובות (כמה שמות יש לאלהים? איפה נמצא אלהים?), קטעי מידע קצרים שכותרתם 'עוד דברים שכדאי לדעת' (למשל למה כותבים בראש עמוד ב'ה), ולבסוף אִמרה של הרבי מקוצק, מגדולי החסידות.
בשער שכותרתו 'המשפחה' אפשר למצוא תשובות לשאלות כמו - מה ההורים חייבים לנו? מי לא מתחתן עם מי? למה נותנים כבוד לבן הבכור? מה זה 'גט'?
לאורך הספר פזורים גם בדיחות, חידות, פינת עברית, ברכות או פתגמים. 

 הטקסטים בספר כתובים בגופן נוח לקריאה ומלווים באיורים. יש בו מידע רב בנושאים שסביב הגרעין 'יהדות', שמטבעם אינם נוחים להסבר קצר בלשון קלה, וקהל היעד בוודאי לא הקל על העורך. המידע מוגש בדרכים מגוונות וברמות שונות של פירוט. חשוב לזכור שרוב הילדים החילוניים אינם נחשפים לתכנים אלה בבית ובבית הספר, ואם נחשפים – הם זוכים לעיתים קרובות לתשובות חלקיות ומקוטעות. המידע שבספר עשוי להאיר עיניים רבות. 

הספר איננו ערוך כלקסיקון וקשה להתמצא בו. ראשית אין בו מפתח, ואפילו בתוכן העניינים מופיעה רק רשימת השערים ולא מה שבתוכם. קוראים צעירים יתקשו לזהות את הנושא הכללי שאליו מתקשרת שאלתם. שנית, חלק מהשאלות בספר מנוסחות באופן אניגמטי או מתחכם, למשל 'מי הם קצר וארוך, שחור ולבן, איש ואישה?'; מעטים יְקַשְרוּ בין שאלה כזו לבין המידע הנחוץ להם. 

מה מברכים על גלידה?
מתאים לבני שמונה עד שתים עשרה.
נירה לוין