אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
ימימה טשרנוביץ-אבידר
 

אצבע הקסם

כתב: רואלד דאל
איורים: קְוֶנְטִין בְּלֵייק
מאנגלית: מאירה פירון
ידיעות אחרונות ספרי חמד, טל-מאי 2010, בסדרה פרוזה-צעיר
130 עמוד, מנוקד

מעטים יודעים לכתוב לילדים, ורואלד דאל הוא אחד הטובים שבהם. אם מישהו מצליח לשכנע סרבן קריאה בן שמונה-תשע לאחוז בספר – טוב יעשה אם ייתן לו אחד מספריו של דאל, למשל את אצבע הקסם: אחרי שורה או שתיים ימהר הסרבן פנימה אל תוך הסיפור, יעלה על רכבת השדים הרואלד-דאלית וידהר מוקסם ופעור עיניים אל סוף הסיפור. בחוזה שבין הכותב לקוראיו מתחייב הראשון: מדי פעם יסמרו שערותיכם, אבל ההתרגשות, הסקרנות והצחוק לא ירפו מכם עד המילה האחרונה! 

מר גרג ושני בניו אוהבים לצוד. הילדה מן החווה השכנה, שאפילו שמה לא ידוע, מנסה לשכנע את הציידים שיפסיקו להרוג חיות להנאתם, אבל הגיבורים החמושים לועגים לה. הם לא יודעים שלילדה יש 'אצבע קסם': אם היא מצביעה על מישהו באצבעה – דברים איומים מתחילים להתרחש!
מר גרג ומשפחתו לא נמלטו מעונשה של האצבע; ובעוד הקוראים שומעים בחדווה את העדויות המרשיעות, חותמים בעליצות על גזר הדין ועוקבים בחרדה ובעונג אחר ביצועו – לומדים הנידונים לקח הנוטל מהם את החשק לאחוז ברובה אי פעם בחייהם. 

הסיפור על אצבע הקסם הוא הסיפור הראשון בספר; השני הוא אָץ בָּץ, סיפור אהבה המתנהל בין האסור למותר ומגיע לסוף טוב. 

איוריו של קוונטין בלייק ממלאים את הספר. לדברי בלייק (נולד ב- 1932), הוא עוסק בציור מאז שהוא זוכר את עצמו, ואיור שלו התפרסם בשבועון הסטירה הבריטי 'פאנץ'' כשהיה תלמיד תיכון בן שש עשרה. התחיל לאייר ספרי ילדים בשנות השישים וקיים שיתוף פעולה הדוק, ארוך ופורה במיוחד עם רואלד דאל. איוריו, שאפשר לזהותם במבט מהיר אחד, הם מקוריים, נועזים, חדי קו ושנונים, מייצגים היטב את גלריית הטיפוסים בספרי דאל ומצליחים לאפיין במובהק יצורים חיים וחפצים דוממים ולבטא רעיונות, רגשות וכוונות בלא מילה. 
רואלד דאל כתב בין היתר את העי'ג [ענק ידידותי גדול], צ'רלי בממלכת השוקולד, ג'יימס והאפרסק הענקי, דני אלוף העולם, מטילדה, מר שועל המהולל, שירים עליזים וחרוזים פוחזים. 

אצבע הקסם מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.
נירה לוין