אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הביתה מערבות השמש

כתב: אורי אורלב
כתר ספרים 2010
242 עמוד, לא מנוקד


שנות ילדותו של אֶלְיוּשָׁה, בן למשפחה יהודית אמידה, עברו עליו הרחק מקוסטופול, העיירה הפולנית שבה נולד. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה היה אליושה בן שלוש; הרוסים, על פי ההסכם שחתמו עם הגרמנים ימים מעטים לפני פרוץ המלחמה, קיבלו את השליטה במזרח פולין. אביו של אליושה, נאמן למפלגה הקומוניסטית ולמנהיגה סטלין, היה מפקד המשטרה באזור.
שנתיים אחרי פרוץ המלחמה הפרו הגרמנים את ההסכם. חיילי גרמניה שטפו את השטחים שבשליטת רוסיה, הצבא הרוסי נמלט על נפשו, ואביו של אליושה הבין חיש מהר מה מצפה למשפחתו תחת הכיבוש הגרמני. המשפחה העמיסה את חפציה על מכונית ויצאה בדרכה דרומה, אל האזורים הנידחים בדרום רוסיה שהמלחמה - כך קיווה האב - לא תגיע אליהם. אחרי שבועות של נדודים מתישים הצליח האב בזכות קשריו לשכן את אשתו, את בנותיו התאומות בנות השבע ואת אליושה ויוסל'ה התינוק בבית כפרי קטן בקזחסטאן. האב התגייס לצבא הסובייטי, ומשפחתו של אליושה חיה ארבע שנים בכפר הקזאחי. הם התרגלו למנהגי תושבי האזור המוסלמים, למדו את שפתם והצליחו להחזיק מעמד בזכות תושייתה המופלאה של האֵם וגם בזכות אליושה, שקשריו עם ילדי הכפר הפכו אותו לבעל תפקיד מפתח בפרנסת המשפחה. 

זהו סיפור מלחמה אחר; אין בו גטאות ומחנות השמדה, אבל יש בו מאבק ממושך וקשה לחיים, שמירה על בטחונה ושלמותה של המשפחה, ודמות מיוחדת במינה של אם, שהצליחה לפלס לילדיה דרך במציאות קשה ולא ויתרה על ערכים הומניסטיים ועל שאר רוח.
הספר נכתב בהשראת סיפור חייו של אלי פז-פוזניאק. 

הביתה מערבות השמש
מתאים לבני עשר ומעלה.
נירה לוין