אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הנסיכה חכמולוגה

כתבה ואיירה: בבט קול
מאנגלית: דני פלג
כנרת, זמורה-ביתן, דביר - מוציאים לאור 2010
22 עמוד, מנוקד

איך צריכה נסיכה להיראות? איך היא צריכה לבלות את זמנה הפנוי? ובעיקר – מה עליה לעשות כשתגדל? למלכה, אמא של חכמולוגה, היו דעות מגובשות בעניינים אלה: נסיכה צריכה להתלבש יפה, להתנהג יפה, והכי חשוב – להתחתן:
'הגיע הזמן שתראי כמו בן אדם,' אמרה אמא שלה, המלכה. 'תפסיקי כבר להתעסק עם החיות האלה ותמצאי לעצמך בעל!' (מעניין: לא רק מְלָכוֹת, אלא גם אמהות לא-מלכותיות בעליל – כולן מחזיקות באותן עמדות, עד היום). 

אלא שחכמולוגה חשבה אחרת: היא לבשה מה שרצתה (לפעמים סרבל מוכתם), בילתה כמו שרצתה (גם בקרצוף גבו של תנין המחמד שלה) וסירבה בכל תוקף ללכת בתלם שחרש מישהו אחר, לוותר על עצמאותה ולהתחתן. 

כשנאספו מול הטירה נסיכים שרצו לחזר אחריה, חכמולוגה נכנעה – אבל רק למראית עין: היא הכריזה על מבחני התאמה, והטילה על הנסיכים השאפתנים משימות שהבריחו אותם חיש מהר מן הארמון. אחר כך, בתחבולה ששאבה את עוקצה מן המעשייה 'נסיך צפרדע', הצליחה לעקור את רעיון הנישואין מן השורש, ו'חיה באושר ובעושר עד עצם היום הזה.' 

הנסיכה חכמולוגה ראה אור לראשונה בשנת 1996, בהוצאת זמורה-ביתן. 

מתאים לבני שלוש עד שבע. מלבד זאת - ספר חובה בכל ספרייה פמיניסטית, וגם למי שהולכת בתלם לא יזיק לקרוא.

ספרים מאותו מדף:
הנסיכה האבירה, כתבה קורנליה פוּנקֶה, איירה קֶרְסְטִין מֵיֶר, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2009. גם כאן הגיבורה היא בת למשפחה מלכותית המקפידה על המסורת (כלומר – איך צריך לגדל נסיכים ולעומת זאת מה צריך ללמד נסיכות). הנסיכה מתעקשת להיות בעלת מעמד וערך כמו אחיה הגדולים, ומתנגדת להפוך ל'פרס' שיקבל נסיך עשיר שיעמוד ב'מבחן קבלה'. על הנסיכה האבירה ראו בדףדף. 

נירה לוין