אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

משלי משלי, חכמת שלמה המלך

עיבד והרחיב: אפרים סידון
אייר: דני קרמן
כתר ספרים 2010
60 עמוד, מנוקד


ספר משלי המקראי הוא אוצר בלום של דברי חכמה, פתגמים ומשלים המיוחסים לשלמה המלך. רבים מהם שגורים לכאורה בפיות המבוגרים ונשלפים מעת לעת, אך לעיתים משובשים, ולעיתים קרובות יותר, באופן מביך, בלא התאמה לנסיבות. 
אפרים סידון בחר כשתי עשרות מהם, ופיתח כל אחד למשל מחורז: ילדים שיקראו את המשלים החדשים יוכלו להבין את כוונת הפתגמים המקראיים. 

גיבורי המשלים החדשים של סידון הם ילדים, תלמידי בית ספר, הנקלעים למצבים שונים ומשונים: אחד שלא הוציא מילה מפיו בכיתה אך בזמן ביקור המפקח זכה למחמאות ('גם אוויל מחריש חכם ייחשב'), אחת שזכתה לחיבתם של שני בנים, אחד מהם רברבן חסר תקנה ('יהללך זר ולא פיך...') וכן הלאה.
סידון, שמכוון את דבריו לתלמידי בית ספר שאוזנם כמעט חירשת ללשון המקרא, בחר לכתוב את משליו בעברית ישראלית מדוברת עדכנית ובהחלט חיננית, השומרת על קשריה עם אחותה הבכורה. למשל –
'שני ילדים אהבו אותה ילדה - והיא ידעה.
ודי התלבטה בין השניים, לאמור / במי מביניהם כחבר לבחור.
הילד הראשון שאחריה חיזר / היה כל הזמן אליה מתקשר
ועל תכונותיו הטובות מספר.
כמה שהוא חכם וכמה שהוא מוכשר,
כמה שהוא טוב וכמה שהוא ישר,
כמה שהוא יפה וכמה שהוא רציני.
והילד השני?
הוא לא אמר דבר, על עצמו לא המליץ,
לא מנה את שבחיו, בקיצור לא השוויץ.' 

הספר מספק חומר למחשבה גם לחובבי עברית. למבוגרים שלא יקראו את הספר כדאי בכל זאת להיזכר בכמה פתגמים שימושיים, כמו 'בנפול אויבך אל תשמח' ו'מכסה פשעיו לא יצליח; ומודה ועוזב ירוחם'. 

משלי משלי
מתאים לכל, מגיל שמונה עד שמונים. 

נירה לוין