אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

סיפורי דוביאל

כתבה: נירה הראל
איורים: רעיה קָרַס
כנרת בית הוצאה לאור 2010
57 עמוד, מנוקד

דֻבִּיאֵל, הדובון החום, הוא אחד הצעצועים בגן של הגננת ענת. בתחילת השנה ענת מספרת לילדים שדוביאל יתארח אצלם בשבתות; בכל שבת אצל ילד אחר.
'אתם חושבים שכיף להיות אורח לשבת?' שואל דוביאל את החברים.
'אני בטוח שזה כיף,' אומר בינגו הכלבלב, 'כל שבת תהיה אצל ילד אחר. יהיו לך המון הרפתקאות מעניינות.'
'אני לא בטוח שזה כיף. יכולים לקרות לך גם דברים לא נעימים,' אומר צ'ופי הארנב. 

צ'ופי צודק; לדוביאל קורים דברים מעניינים, מפתיעים ומהנים: הוא מטייל ביער עם המשפחה של יותם ומשתתף בקומזיץ, הוא מבלה בחוף הים עם המשפחה של הילה, וכשהוא מבקר בגן החיות עם המשפחה של אופק הוא רואה בפעם הראשונה דובים אמיתיים בתוך כלוב, ומתרגש.
'אתה חושב שהם רוצים לצאת?' שואל בינגו הכלבלב כשדוביאל חוזר לגן. 'בטח, הם נראו לי נורא עצובים,' עונה דוביאל, 'הלוואי שהייתי דב אמיתי, אבל לא בגן חיות.' 
דוביאל מספר לחבריו הצעצועים גם על חוויות לא כל כך נעימות. אוזנו נחרכה כשגץ פגע בה, הוא נשכח בגן הציבורי ונמסר למחסן האבידות, ובמסיבת יום ההולדת בבית של איתי אחד הילדים מרח את כל פרצופו של דוביאל - בשוקולד. 

דוביאל, כמו כל ילד, יוצא מביתו אל העולם: מגיע למקומות מעניינים, פוגש כל מיני משפחות ורואה איך אנשים נוהגים זה בזה. כמו ילד צעיר הוא לומד משהו על חברות, על חמלה ונדיבות, על דאגה ואחריות ועל טובים ורעים. ואף שחבריו והוא אינם אומרים אפילו אחת מהמילים הגדולות והחשובות האלה – דוביאל נעשה דובון נבון מאוד, ויום אחד מחליט לפנות את מקומו כדי שבינגו הכלבלב יוכל לעבור השתלמות דומה... 

סיפורי דוביאל
אינו ספר מצויר במובן המקובל של המילה: אין בו סיפור אחד, אלא סיפור מסגרת שבתוכו תשעה סיפורים ובנוסף להם פרקי פתיחה ופרק סיום. כמו כן, הטקסט תופס כשני שליש משטח העמודים - הרבה יותר מהמקובל בספרים מצוירים. עניין נוסף – הילדים שומעים את הסיפור מפיו של דוביאל המספר על אירועי השבת לחבריו הצעצועים שנשארו בגן; אך דוביאל אינו מספר סיפור רצוף, ועל המאזינים לדלות את חלקי הסיפור מתוך שיחתם של דוביאל וחבריו.
עם כל זאת – זהו סיפור על הווי הגן ומיועד לילדי גן. מה שעושה את התמהיל הזה לאפשרי ואף מוצלח הוא איכות עבודתה של המאיירת רעיה קרס; האיורים – צבעוניים ומפורטים בהתאמה לקהל היעד, כמעט ואינם מוסיפים פרטים חדשים, אלא מתמקדים בהמחשה של מה שנמסר בטקסט; כך הם מאפשרים לאוזניים צעירות האזנה ממושכת ושמירה על הרצף הסיפורי. 

סיפורי דוביאל
מתאים לבני שלוש עד שש. 

נירה לוין