אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מעוף הטוקן


כתב: אופיר פרומוביץ
איורים: מירי לשם פלאי
אגם הוצאה לאור 2010
34 עמוד, מנוקד

בפארק הספארי שברמת גן חי טוּקָן (עוף ססגוני החי ביערות הטרופיים של אמריקה התיכונה והדרומית) החולם לחזור ליערות האמזונס. לילה אחד הוא קורע במקורו פרצה ברשת הכלוב וממריא באושר אל השמיים, אך מעופו נקטע באחת: אוחַ גדול חובט בו ופוצע אותו, והטוקן צונח לתוך כלוב הדובים. רק התגייסותם של כמה מבעלי החיים בספארי למבצע הצלה מצילה את חייו. 

הכותב, כמו רבים לפניו, העדיף מבנה של סיפור מחורז על אף מגבלותיו: אילוצי החריזה ניכרים במבנה הלא-טבעי של המשפטים וגורמים לטלטלות במשלבים. איוריה היפים מאוד של מירי לשם פלאי – ריאליסטיים ומפורטים במידה ההולמת קוראים צעירים, בהירים ורכּים - מחפים על חולשותיו של הטקסט ושומרים על הרצף הסיפורי גם בעבור קוראים צעירים מאוד. 

תחילה, דומה שהסיפור משקף קונצנזוס: ראויים לשבח אלה הנחלצים לעזרת מי שנקלע לצרה. אבל ההמשך עלול לעורר סימני שאלה ואולי אף אי נוחות אצל הקורא: לאחר שהטוקן הפצוע מקבל טיפול במרפאה, עובדי גן החיות מכניסים לכלוב שלו טוקנית.
ומאז -
'חי הטוקן באושר ובשמחה
חיי חברות וחיי משפחה.'
בכפולה האחרונה בספר נראים הטוקן ובת זוגו, יושבים על גדם ענף בתוך הכלוב. מחוץ לכלוב עומדת משפחה וצופה בעופות היפים. רשת הכלוב עודנה קרועה, אבל הטוקן, כך נראה, ויתר על חירותו וגם על החלום לחזור למולדתו. 

אולי מעוף הטוקן מבקש לספר שחיים בשבי הם חיי אושר ושמחה, אולי הוא מנסה למָרֵק את מצפונם של מקימי גני חיות ושל הבאים בשעריהם. ואולי שתי האפשרויות הן אחת. 

מעוף הטוקן
מתאים לבני שלוש עד שש. 

נירה לוין