אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ההיסטוריה של העולם לצעירים


כתב: ארנסט גוֹמְבְּרִיךְ
מגרמנית: דן תמיר
ספרי עליית הגג * ידיעות אחרונות * ספרי חמד 2009
404 עמוד, לא מנוקדמי קדם למי – אלכסנדר מוקדון או יוליוס קיסר? מרי אנטואנט או מריה תרזה?
גם מי שיודע לספר על מלכים ומנהיגים ועל מדענים וממציאים-חלוצים מתקשה לעיתים למַקֵם אותם במקום הנכון על פני הרצף ההיסטורי, ולהגדיר את הקשר שבין תקופה גדולה אחת לאחרת ואת יחסי הסיבה-תוצאה שקבעו את סדר האירועים.

היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים מספק את המידע בלשון טבעית, בהירה וקולחת, ועושה זאת בפשטות נפלאה עד כי הספר נקרא כרומן. גוֹמְבְּרִיךְ יודע את נפש קוראיו, גם בני הנוער הצעירים וגם בני העשרים או בני החמישים. מדי פעם הוא פונה אליהם ישירות (תארו לעצמכם את מדבריות החול הגדולים...), מזכיר משהו (אולי כבר שמעתם פעם את הביטוי 'חשכת ימי הביניים'), מציע משהו (לכן כדאי לכם לשנן בלבכם ולזכור מתי המלך חמורבי חי), מביע את דעתו (לדעתי זו המצאה קסומה ומופלאה עוד יותר מסיפורי אלף לילה ולילה) או הופך את עצמו לשותף בחוויית הקריאה (בארץ הזאת של שממה וישימון, עם תושביה המעטים למודי הקרבות, קרה משהו שהוא אולי הדבר המיוחד ביותר מכל הדברים שאספר לכם). גוֹמְבְּרִיךְ מספר בנחת את תולדות העולם המערבי (אמנם כפי שנתפסו בזמנו, וכמעט רק בנוגע לעולם המערבי במושגים ישנים), מזכיר ומסביר מושגי יסוד בתחומי ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, חברה, שפה, אמנות, דת, ותחומים אחרים, ועושה קישורים מאירי מחשבה.

ארנסט גוֹמְבְּרִיךְ היה אינטלקטואל יהודי שנולד בווינה לפני מאה שנה. באותן שנים שלפני מלחמת העולם הראשונה שלט בבירת אוסטריה הקיסר פרנץ יוזף; כשהיה גוֹמְבְּרִיךְ ילד בן חמש פרצה מלחמת העולם הראשונה, וכשמלאו לו שלושים פלשו הנאצים לפולין ופרצה מלחמת העולם השנייה. גוֹמְבְּרִיךְ כתב את הספר הזה לפני עשרות שנים, כשהיה איש צעיר מאוד, תוצר של חינוך הומניסטי שהציב את העולם המערבי במרכז במת ההיסטוריה. הגרסה הראשונה של הספר ייחדה מקום רב לשליטים, למלחמות ולמאבקים טריטוריאליים; אך גוֹמְבְּרִיךְ, שהיה הומניסט גדול והתפרסם בזכות מומחיותו בהיסטוריה של האמנות, תיקן ועדכן את הספר בערוב ימיו, אחרי שחי לאורך המאה העשרים וראה את העולם משתנה לנגד עיניו.

הקדמה לספר כתבה ליאוני גומבריך, נכדתו של המחבר.

ספר נפלא לכל סקרן ואוהב סיפורים.