אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מעשה בשני טיפשים

מעשה בשני טיפשים, סיפור-עם רוסי
כתבה: מרי-אן הוֹבֶּרמן
ציירה: לין קראבאת
נוסח עברי: יהודה אטלס
קלסיקלטת 2009, סדרת 'ספרים שאהבתי'
32 עמוד, מנוקד

מעשייה עממית על איבן הכסיל רואה אור בלבוש חדש; איבן ראש כרוב מנצל את איוולתה של זְלָטָה צהובת הצמות, ומצליח לפתותה לאחוז בגרזן ובמסור, לבנות בקתה ואף לקנות פרה חולבת. אבל אל תדמו בנפשכם שאיבן נעשה בעל תחבולות; כשעכברים פושטים על המקום, זלטה יודעת איך להיפטר מהם, אבל איבן הפחדן אינו מצליח אפילו לצרף אחת לאחת.
רצף הדיאלוגים בין השניים, על חתלתול ועל עכברים, משמש במקום דברי חיזור ומוביל אותם לחיי שלווה ונחת – ביחד. 

חלק מכוחם של סיפורי עם בא להם מן המירוק שעברה לשונם במשך דורות. התאמת נוסח עברי לסיפור עממי בעיבוד אמנותי היא מלאכת מחשבת, וכשבעל הנוסח נאלץ להשתעבד לחריזה מלאכתו קשה כפליים. בחירות סמנטיות וחרוזים מאולצים פה ושם תוקעים מקלות בגלגלי הכרכרה של איבן: למשל -
'סיימתי. עכשיו אמור לי, בָּהוּל,
איך אוכל לקבל ת'חתול?'
וגם –
'מכל הגזעים הרבים שכרתה
בקתה נאה אז זלטה בנתה,
מבנה שהיטב בקרקע שתול.
'נו, איבן, הבטחת חתול?' '
אף על פי כן, הרבה בזכות איוריה הצבעוניים ומלאי החיים של המאיירת לין קראבאת, הסיפור מתגלגל ומספר את עצמו ואף גורם הנאה לקוראים הצעירים. 

המאיירת האמריקנית לין קראבאת כבר איירה יותר משישים ספרים, ועבודותיה מתפרסמות גם בעיתונים ובכתבי עת. רבים מאיוריה, כמו אלה שכאן, נעשו בגואש בגבולות קווי עיפרון. 

מתאים לבני חמש עד שבע

נירה לוין