אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הסיפור של אמנות הציור

הסיפור של אמנות הציור
כתבה: אבִּיגֵיל וִיטְלי
איורים: אווה מאייר ואיאן מק'ני
מאנגלית: סימה פריאל
כנרת בית הוצאה לאור, איגואנה הוצאה לאור 2009
95 עמוד, ניקוד מסייע 

תוכן העניינים מראה כי ההיסטוריה של הציור מוצגת בספר על פי תקופות: מציורי המערות ועד לתקופה הקלאסית; ימי הביניים; הרנסנס; הרפורמציה (והשינויים במעמד הציור והציירים); מהפכות ועידן חדש; התקופה המודרנית. בנספחים - ציר זמן המכיל ציוני דרך עיקריים בסיפורו של הציור, מילון מושגים ומפתח עניינים. 

השאיפה לכלול סיפור רב-תהפוכות ורב-פרטים בספר דק יחסית, המופנה לקהל צעיר וחסר תשתית ידע, מן ההכרח שיהיה לה מחיר; הפרק ששמו 'מציורי מערות ועד לתקופה הקלאסית' זוכה לפיכך לעשרה עמודים בלבד, שמחצית משטחם מוקדשת לפריטים חזותיים. אולם כשבאים לספר את הסיפור השלם לקוראים צעירים מאוד, גילאי תשע או יותר, אין מנוס מן הקונספט התמציתי-חסכני הזה. ייחודו וחשיבותו של הספר בהצגת הרצף, בהגשת תהליכי ההתפתחות וההשתנות שהביאו את הציור מן המערות אל הכנסיות והארמונות ומשם הגלריות של ימינו, ואת זאת הוא עושה היטב, באורח מושך ומעניין ובדרך כלל בלשון בהירה וידידותית. 

מלבד קטעי הטקסט הרציף, שזכו לכותרות שקופות וברורות, מכיל הספר פריטים חזותיים רבים: ציורים בצבע ובגודל ראוי (כל יצירה מוצגת בשמה, בצירוף שם האמן, טכניקת הציור, המקום והזמן המשוער), איורים צבעוניים קטנים להדגמת פרטים או תהליכים וסַמָן זמן מעוצב הממקם את המסופר בטקסט במאה הרלוונטית. 

יופי של ספר, גם לגדולים. 
נירה לוין