אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אנשים גדולים, התחלות קטנות

כתב: ז'אן-ברנאר פּואִי
אייר: סרז' בלוך
מצרפתית: דוריות דליות
אגם הוצאה לאור 2009
140 עמוד, לא מנוקד


איפה תמצאו את ג'ון לנון לצד קרל הגדול? או את פרנסואה טריפו לצד לואי ה- 14?
הספר אנשים גדולים, התחלות קטנות קיבץ שמות של 30 אנשים שהשפיעו במידה זו או אחרת ובאופן זה או אחר על המין האנושי: דרווין, איינשטיין, פיקסו, דיסני, לינקולן, צ'פלין, לנון ועוד רבים.
ההקדמה לספר מגדירה עוד אפיון משותף לכל 30 הנבחרים: כולם חוו התחלות סוערות. בבית הספר נחשבו לבינוניים ומטה, במשפחה ובעבודה הוקיעו את מרדנותם; אבל עם הזמן, ההיסטוריה הרעיפה עליהם תהילה, והיום שמותיהם שולטים בספרי הלימוד שלנו. 

בל תטעו, אנשים גדולים, התחלות קטנות אינו ספר לימוד קונבנציונלי, לפחות לא רשמי; הוא אמנם מביא את העובדות המעניינות והרלוונטיות על ילדותם של הגאונים, על משפחותיהם ועל ימי בית הספר שלהם, ועל חתירתם לעבר מטרה שבעיני רבים נחשבה לטירוף; אך מה שמיוחד כאן הוא סגנון ההגשה: הספר הזה מדבר בשפה שאיננה אופיינית לספרים כְּבוּדִים שעברו ועדת קבלה והתיישבו על מדפי הספריות: הפרק על תומס אלווה אדיסון למשל, נפתח במשפט – 'חבר'ה, אני מלך האלתורים'. אדיסון מספר על חייו בקלילות, בעברית מדוברת מתובלת בסלנג, בהערות סוגריים שנונות ובהומור. 
והנה הפסקה הפותחת את הפרק על אלכסנדר גְרהם בֶּל:
'הבחור שיש לו סבא מומחה ידוע להפרעות בתקשורת, אבא פרופסור להיגוי נכון ואמא חירשת, ושהתחתן עם חירשת-אילמת, מה הוא כבר יעשה? דרינג-דרינג, ימציא את הטלפון, איך לא?'
חלק מהפרקים כתובים בגוף ראשון, למשל: 'אני אחד מה'חיפושיות'. לא, לא פול. אני השני, ג'ון. בסדר?' 

'ולמה,' ישאלו בני-העֶשְׂרֵה שיקבלו את הספר ליום ההולדת, 'למה שכל זה יעניין אותנו?' פשוט מאוד: מפני שהספר הזה מחלץ את גדולי העולם ממעטֶה האבק ומן התצלומים הרציניים הרשמיים, ומחייה את ילדותם, את צלילי צחוקם, את הוויכוחים שלהם ואת מאבקם בשמרנות ובחוסר אמון; והרי גם אנחנו כאלה, לא? או לפחות נוכל לנסות!
הספר משופע באיורים הומוריסטיים, בתצלומים, ובקטעי מידע קצרצרים ומועילים. 

יופי של ספר, לכל סקרן וסקרנית! 

נירה לוין