אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

צ'יטי צ'יטי בנג בנג

צִ'יטִי צִ'יטִי בֵּנְג בֵּנְג
כתב: איאן פלמינג
איורים: ג'ון ברנינגהם
מאנגלית: יצהר ורדי
119 עמוד, מנוקד
פן הוצאה לאור 2009

מבוגרים רבים היו כנראה חושקים במכונית חכמה, דעתנית ואמיצה, כמו הגרוטאה שאדמירל פוט החליט לקנות. בימיה הטובים הייתה זו מכונית יוקרתית ש'הכירה את כל מסלולי המרוץ באירופה', פרט משוכלל ומרהיב שלא היה לו אח ורע. אחרי שנגאלה מייסורי התפוררות במוסך עלוב, ובילתה שלושה חודשים בסדנה של אדמירל קָרַקְטָקוּס פוט, שוב נראתה המכונית כמו בימי זוהרה. 

היופי, כך התברר גם לאמא מימזי ולתאומים ג'רמי וג'מינה, לא היה מעלתה העיקרית של המכונית (שכאשר התניעו אותה הייתה משמיעה שני עיטושים גדולים ושתי התפוצצויות קטנות - צִ'יטִי צִ'יטִי בֵּנְג בֵּנְג!); 'יש בה משהו מעבר לזה. יש לה רעיונות מִשֶּׁלָּהּ', כמו שהגדיר זאת אבא אדמירל פוט.
בני משפחת פוט התעתדו לעמוד חיש מהר על יתרונותיה של צ'יטי צ'יטי בנג בנג ('אז נקרא לה ככה, בשם שהיא המציאה', הציע ג'רמי); כשנסעו בה לחוף הים ונתקעו בפקק תנועה מייאש, החליטה המכונית לעשות מעשה והמריאה לשחקים - לא לפני שנזפה באדמירל פוט על איטיות תגובותיו. 

זו הייתה ראשיתה של הרפתקה מסמרת שיער שאליה נקלעו בני משפחת פוט יחד עם מכוניתם. פלמינג בסגנונו המיוחד מיטיב להבין את נפש קוראיו הצעירים: גם כשהדברים מסתבכים באמת הוא מתמרן את סיפורו בין הערות סוגריים מפרקות מתח, רמזים מטרימים וביטויי עגה מבדחים; הקוראים הצעירים יודעים היטב שהסוף יהיה טוב, ומרשים לעצמם להשמיע פרצי צחוק גם כשדפי הספר מתמלאים בגנגסטרים מנוולים. 

והערה לטובת הקוראים המבוגרים: אם למראה מהדורה חדשה זו של צִ'יטִי צִ'יטִי בֵּנְג בֵּנְג החל להתנגן באוזניכם שיר הנושא מן הסרט המוזיקלי באותו שם שהופק בשנת 1968 – מוטב שתרסנו את התרגשותכם; גיבורי הסרט ההוא - הבָּרוֹן ממדינת ווֹלגריה ואשתו שונאת הילדים, בונה הצעצועים טוב הלב, תופס הילדים המרושע וכל ילדי ווֹלגריה הכלואים במרתפים – את אלה לא תפגשו כאן. ואף על פי כן צפויה לכם הנאה! 

הסופר איאן פלמינג זכור בעיקר כאביו-יוצרו של גיבור ספרי הריגול ג'יימס בונד; על פי ההקדמה לצ'יטי צ'יטי בנג בנג, הסיפור הוקדש לזכרה של מכונית מיוחדת במינה (במרכיביה המכאניים, במבנה ובמראה שלה) שנבנתה בבריטניה בשנת 1920. 

צ'יטי צ'יטי בנג בנג מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה. 

ספר מאותו מדף:
מכונית הפלא
, כתבו א' גבריאלי, ה' שטרים, צייר ולטר טריר, הוצאת ספרים אחיאסף. סיפור על הרפתקאותיהם של שני נערים ושל מכונית מיוחדת שאין גבול לפעלוליה. הספר ראה אור בגרמניה ב- 1927, ותורגם לעברית בשנות החמישים. קראו בארכיון הביקורות של דףדף! 
נירה לוין