אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מכתבים לליאורה

 

כתב ואייר: עודד בורלא
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2009, בסדרה פרוזה-צעיר
175 עמוד, מנוקד


הנה כמה עובדות מעניינות על עודד בורלא:
בבית הספר היסודי לא הצליח בחשבון, ורצו להשאיר אותו כיתה!
פעמיים נשאר בחיים בדרך נֵס: פעם אחת נכנס לים אף שלא ידע לשחות, וטבע. אנשים בחוף הזעיקו עזרה וחייו ניצלו. פעם אחרת עקצו אותו בראשו מאות צרעות והיה חשש כבד לחייו.
הוא ידע לעשות המון דברים מעניינים שגרמו לו הנאה: כתב סיפורים ושירים, צייר ואייר את ספריו, היה מורה לציור, חיבר מוזיקה לשירי ילדים, עבד ברדיו כקריין וכותב תכניות, ואפילו למד עיצוב אריגים (בדים).
הוא כתב סיפורים על 346 בעלי חיים שונים!
אביו יהודה בורלא היה סופר ידוע וחשוב, שכתב ספרים למבוגרים.

עודד בורלא
כתב את מכתבים לליאורה בתקופה שבה חי באמריקה. היו אלה מכתבים אמיתיים ששלח לבת אחותו ליאורה שלמה אז בכיתה א בישראל. ליאורה שמרה את כל מכתבי הדוד עודד מאמריקה, ולא זו בלבד; המורה שלה בבית הספר הקריאה אותם בקביעות לתלמידי הכיתה. בשובו ארצה הראה בורלא את המכתבים למשוררת לאה גולדברג, ובעידודה שלח אותם למוציא לאור. מכתבים לליאורה שראה אור בהוצאת עם עובד ב- 1960 היה ספרו הראשון של עודד בורלא.

גיבוריו של בורלא הם אמנם בעלי חיים, אבל מה שקורה להם מהדהד בעולמו של כל ילד: עלבון, קנאה, ריב עם חבר, צער וחרטה, דימוי עצמי נמוך, משבר במשפחה וכן הלאה. בורלא נחשב לראשון כותבי הנונסנס (איגיון) בעברית, וסיפוריו משופעים בדמיון, בהומור וברוח טובה, הומניסטית, של נדיבות לב ואהבה.
לאחר שבמשך שנים רבות אי אפשר היה להשיגו בחנויות, שוב ראה הספר אור. מי שיקרא את המכתבים יכיר את התושבים המעניינים ביותר של ניו יורק – בעלי החיים שחיים בפארק הגדול או בחצר, ואלה שקופצים לביקור בתוך הדירה; הסנאים זֶרח ותֶרח, הצב הזקוק לטיפול שיניים, הפרת-משה-רבנו ששמה בת-שבע, צירציר הצרצר ועוד רבים אחרים.

עודד בורלא, צעיר בן 94, הלך לעולמו ביולי 2009.

מכתבים לליאורה מתאים למאזינים מגיל שש ולקוראים עד גיל עשר.

נירה לוין