אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הכי שועל שבעולם

(A Very Proper Fox)
כתבה ואיירה: ג'אן פירנלי
נוסח עברי: דבורה אמיר
אגם הוצאה לאור 2009
30 עמוד, מנוקד


שלושת הגיבורים בסיפור הזה – שועל, תרנגולת וארנב - אף אחד מהם איננו ממלא את תפקידו המסורתי על פי הספרות העממית וספרות הילדים בכלל זה:בדרך כלל, השועל ה'ספרותי' הוא טיפוס ערמומי, רב-מזימות וחסר מצפון. במעשיות רבות התרנגולות הן ארוחת הצהריים המועדפת שלו. התרנגולת בדרך כלל מייצגת את הטיפוס האימהי-טרחני-חרוץ, אחת שלא נועדה לגדולות אך בכל זאת יודעת להשיב מלחמה שערה. והארנב – התדמית שלו אמנם הומוגנית פחות (היזכרו ב'הארנב והצב' מאת לה פונטיין, 'פיטר הארנב' של ביאטריס פוטר, 'מיץ פטל' של חיה שנהב, 'הארנב ממושי' של שלומית כהן-אסיף, ורבים רבים אחרים); אבל קשה למצוא את היצור החששן, הוורדרד והרך בתפקיד הטיפוס המרושע, החכם להרע. יוצא דופן הוא כמובן באגס באני, אותו ארנב מצויר שיצר וולט דיסני כאנטי-תזה לדימוי העממי של הארנב.
בספרה הכי שועל שבעולם ביקשה ג'אן פירנלי מכל אחת מהדמויות הללו להתנסות בתפקיד חדש: השועל הוא יצור ענוג, חובב סדר ונוטה לאמנויות; התרנגולת היא זמרת אופרה שמשק ביתה יוצא נפסד מהקריירה שלה; והארנב – הוי, חברים, מעולם לא פגשתם יצור ערמומי, מסית ומדיח כמותו... אבל הטובים, שהם הצמחונים חובבי הזמר - מנצחים, והארנב מסיק את המסקנה המתבקשת, אורז מזוודה ויוצא לדרך (אגב, כבר הזכרנו את 'מכתבים מפליקס' של אנט לנגן? הנה, אליו בדיוק יצטרף ארנבנו שלנו...)
כמו בספרים קודמים שלה, ג'אן פירנלי אוהבת לקרוץ למבוגרים המקריאים את הסיפור, אבל גם קוראים תמימים בני חמש ייהנו ממנו. וזוהי בהחלט תוספת עדכנית, המשקפת עולם משתנה, למדף העמוס של סיפורי שועלים ותרנגולות.

לבני ארבע עד שבע. 

נירה לוין