אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מלך הילדים, סיפורו של לוין קיפניס


כתבה: לאה נאור
הוצאת יד בן-צבי 2008, בסדרה 'ראשונים בארץ'
294 עמוד, לא מנוקד


'מי רוצה, רוצה לשמוע מעשה בגזר?'
כמעט כל מי שגדל בישראל בעשרות השנים האחרונות יוכל להמשיך ולשיר את השורה הבאה:
'זרע אותו בגן הירק סבא אליעזר.'
אלה הן שתיים מן השורות המוכרות ביותר בספרות הילדים העברית מאז ומעולם. לא, זה איננו שיר עממי; גם את הסיפור המחורז הזה, כמו רבים רבים אחרים שאנחנו שרים ומספרים כאילו צמחו מעצמם בנוף הילדות הישראלי, כתב לוין קיפניס, שנולד באוקראינה בסוף המאה ה- 19.
מאז שידע הילד לֶוֶלֶה להחזיק עפרון לא חדל לצייר ולכתוב: הוא כתב שירים, סיפורים ומחזות, אייר אותם, תחילה פרסם אותם בחוברות שהעתיק במו ידיו ואחר כך שלח את יצירותיו לעיתונים ולכתבי עת לילדים.
כשהיה לוין בן שתים עשרה היה עליו לבחור מקצוע. מה יכול לעשות ילד רזה ונמוך, שאינו רוצה להיות בעל מלאכה או שוחט? הילד לוין קיפניס קיבל משרת מלמד, והחל ללמד ילדים יהודים בכפרים נידחים.
אבל התשוקה ללמוד בבית הספר הגבוה לאמנות 'בצלאל' בירושלים לא הרפתה מן הנער המוכשר, והוא עלה ארצה ב-1913, בזמן שבו החלו להתעצב רוחו ותכניו של גן הילדים העברי. הגננות הראשונות חיפשו סיפורים ושירים שיתאימו לדור הילדים שהעברית הייתה שפתו הטבעית, ולוין קיפניס לא הניח לרגע את עטו וחיבר יצירות רבות מספור – לחגים, לעונות השנה, לימי הולדת וחגיגות, לכבוד גיבורים בתולדות עם ישראל, על בעלי חיים, על חיי הילדים במשפחה ובחברה ועוד ועוד. בימים היה מורה, ובלילות כתב: זה ספרי, גן גני, כתר הנרקיס, חגי, אלף-בית, אלף, בית, גימל (ספר לכל כיתה) – אלה הם רק מקצת מן הקבצים העשירים, המכילים מאות רבות של שירים, סיפורים ומחזות מִשֶׁלוֹ. ואיך אפשר להיות כאן ילד בלי עיזה פזיזה והדחליל, בלי שנה הלכה, שנה באה וסלינו על כתפינו?

בסדרה ראשונים בארץ אפשר למצוא את סיפוריהם של מי שחייהם ומפעליהם השפיעו על תולדותינו בישראל: בהם – הנרייטה סאלד, ח'נ ביאליק, יצחק שדה, אנצו סרני, אורד ווינגייט, המשוררת רחל, יצחק צוקרמן, הלל יפה, הרב קוק ואחרים.

מלך הילדים, סיפורו של לוין קיפניס מיועד לבני נוער ולמבוגרים.

נירה לוין