אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ממעמקים

ממעמקים

כתב: צבי איכנוולד
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2008
232 עמוד, לא מנוקד


צבי איכנוולד היה בן שלוש עשרה כשפרצה מלחמת העולם השנייה. הוא התגורר עם משפחתו – משפחה דתית ענפה בעיר בדרום פולין, וחווה על בשרו את מסע הייסורים היהודי:
אבדן פרנסה והשפלה, חיי חרדה ורעב בגטו צפוף ואחר כך שילוח לאושוויץ, ניתוק אכזרי מבני המשפחה ונדודים ממחנה למחנה. לאחר מצעד המוות הנורא בחורף האחרון של המלחמה, עלה צבי ארצה ובנה משפחה וחיים חדשים.
הסיפור האישי הטראגי הוא מרגש ומרתק. במשפחת איכנוולד היו עשרה אחים ואחיות, ורק אחד מהם נותר בחיים בסוף המלחמה. כיום, ששים שנה אחרי השואה, צבי איכנוולד מלווה קבוצות נוער לפולין כדי לספר את סיפור הגבורה של הניצולים.
חשוב להזכיר: ההוצאה שייכה את הספר לסדרת 'פרוזה-עשרה' (שלא ברור מה טווח הגילאים שאליהם היא פונה). אלא שאין די במְסַפֵּר-ילד להגדיר ספר 'מתאים לילדים ולנוער'. סיפור המיועד לילדים (בעיקר כזה המסופר מפי הניצול עצמו) ראוי לעריכה מוקפדת, הכוללת תשומת לב לשמות אישים ולמושגים. למשל - ילד שיקרא 'המבוגרים סיפרו שחבריו של מרדכי אנילביץ' שחררו אותו' ספק אם יידע במי מדובר; ילדים גם אינם מכירים את המושג 'מאכער' ואת כוונתו בהקשר של השואה. קורא צעיר שלא יהיו לו די נקודות אחיזה בטקסט או שעומס הפרטים בטקסט יתיש אותו יתקשה להמשיך בקריאה, וחבל.

מתאים לקוראים בני 11 ויותר.
נירה לוין