אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מסע הפלאים של נילס הולגרסן הקטן

מסע-הפלאים של נילס הולגרסן הקטן
עם אוְזי-הבר
כתבה: סלמה לגרגלף
עברית: ח' ש' בן-אברם
ציורים: ברטיל ליבק
עם עובד, 482 עמודים לא מנוקדים (ואף על פי כן - בהחלט לילדים!)


'היֹה היה נער'. כך נפתח אחד הסיפורים היפים שנכתבו אי פעם.
היֹה היה נער, פרחח עצל וּקְשה לב, שבא יום אחד על עונשו והפך לגמד. הבהמות וחיות הבית בחווה שבה נולד וגדל לא הסתירו את שמחתן לאֵידוֹ, והפוחח הננס חש נכלם וחסר אונים. מה יגידו הוריו כשיראוהו? איך יחזיר לעצמו את קומתו? הישוב להיות כאחד האדם?
בהחלטה של רגע זינק על צווארו של אחד מאווזי הבית בדיוק כשהלה נענה לשידוליהם של אווזי בר המעופפים ממעל.
כך יצא נילס למסע מרגש ומלא הרפתקאות עם אווזי הבר ועם מנהיגתם הקשישה והחכמה אַקַא מִקֶבְּנֶקַיְסֶה, ששמה הלך לפניה בכל רחבי הארץ. רכוב על צווארו של אווז הבית הצעיר חצה נילס את שבדיה כולה, מדרומה ועד ארץ הלאפים הקרה.
במסעו הארוך עם האווזים הכיר נילס מקרוב את מחוזות ארצו, את אנשיה ואת הסיפורים ששמעו מאבותיהם. מבחינה זו רב ערכו של הסיפור לילדי שבדיה. אבל נילס היה קודם כל ילד, שגילה את האומץ שבלִבּוֹ, נחלץ להגן על הטוֹב והצודק, הבין מהן הגינות ורעוּת, וכמו בכל מסע ראוי לשמו למד להכיר את עצמו; המפגשים שהיו לנילס עם עצמו ועם אחרים בדרך - הם שעושים את הספר רלבנטי ומעניין גם מאה שנה אחרי שהתפרסם.

סלמה לגרלף נולדה בשנת 1858. כמו נילס, גדלה גם היא בבית חווה עם משפחתה. כשבגרה נאלצה המשפחה למכור את החווה; סלמה נעשתה מורה, החלה לפרסם שירים וסיפורים בכתבי עת (גם נסעה לארץ ישראל וכתבה את ספרה למבוגרים 'ירושלים') והייתה לסופרת נודעת שספריה למבוגרים זכו להצלחה רבה.
על סף המאה ה- 20 החלו להישמע בשבדיה קולות חדשים בדבר הצורך בספרי לימוד רעננים ומעניינים. המועצה הלאומית של אגודת המורים השבדית סברה שכדי לעורר בילדים בני תשע עד אחת עשרה עניין במולדתם יש צורך בספר לימוד מיוחד במינו. ומי ייטיב לכתוב ספר כזה? סופרת מצוינת כמו סלמה לגרלף!
הסופרת נתנה את הסכמתה אך ביקשה שהות. במשך שלוש שנים ערכה למדה את תולדות מולדתה, ערכה סיורים בכל רחבי הארץ, שוחחה עם איכרים ודייגים, עם כורים ורועים, שמעה מעשיות וסיפורים עממיים עד שהבשיל במוחה הרעיון. הסיפור על נילס הולגרסן ואווזי הבר התפרסם ב- 1907.
שנתיים אחר כך הוענק לסלמה לגרלף פרס נוֹבֶּל לספרות בזכות הספר המיוחד שכתבה, שהוא כנראה ספר הלימוד המעניין ביותר בתולדות בתי הספר...
כמו נילס, גם 'אמו-הורתו' סלמה לגרלף שבה לבית החווה שבו נולדה. בכספי הפרס שקיבלה רכשה את החווה, שיקמה אותה וחיה בה עד מותה ב- 1940.

הספר מומלץ בחום לבני תשע ומעלה. אמת, קשה להתעלם מעוביו, מהאות הקטנה ומהעדר הניקוד, העלולים לעורר ספקות אצל קורא צעיר שטרם נשבה בקסמיהם של נילס והאווזים. אל נא תוותרו, קִראו אַתֶּם באוזני הילדים; תשיגו אותה מטרה ותכפילו את ההנאה!

נירה לוין