אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הספר הרטוב

הסֵפֶר הָרָטוּב – מבחר שירי ילדים על מים, גשם וים

ליקטה וערכה: עטרה אופק
איורים: יפעת מיטלמן, רחלי פלאוט, מורן קליגר, מירב שאול, גל שקדי, מיטל תיתן
עם עובד 2008
48 עמודים, מנוקד

האנתולוגיה ה'רטובה' הזו, השטופה כולה יופי, מכילה 25 שירים מן הטובים והאהובים בספרות הילדים העברית (בכלל זה שיר מאת קדיה מולודובסקי שתורגם מיידיש). היא תְשמח קטנטנים שאוזנם צמאה לשירה, ובוודאי גם מבוגרים המתגעגעים לצלילי ילדותם.
האנתולוגיה מחולקת לשלושה שערים: שירי רחצה ומשחק, שירי גשם ושלוליות, ושירי ים – הכול מיצירותיהם של ותיקים מאוד ושל צעירים יותר:
יחיאל היילפרין, קדיה מולודובסקי, מרים ילן-שטקליס, אלה אמיתן-וילנסקי, זאב, יפה קרינקין, יהודה עמיחי, ע' הלל, מירה מאיר, לאה נאור, יהודה אטלס, יהונתן גפן, מיריק שניר, שלומית כהן-אסיף.

האיורים הופקדו בידיהם של שישה מאיירים צעירים מוכשרים, שונים זה מזה בסגנון ובפרשנות. שמותיהם של המאיירים אמנם מופיעים בשער הפנימי של הספר, אלא שהקורא המתעניין יתקשה לשייך איוּר לבעליו; שיוך היצירות למאיירים מופיע רק בעמוד האחרון, באותיות קטנות שבקטנות, ולא בשמות השירים אלא במספרי העמודים.
על כך חבל. ספר כזה, בנוסף לערכו כאנתולוגיה, הוא גם בבחינת תערוכת אמנות. ראוי היה שלצד כל איור יופיע שם המאייר, כמו שלצד כל שיר מופיע שם המשורר. 

הסֵפֶר הָרָטוּב – מבחר שירי ילדים על מים, גשם וים רואה אור פחות משנה אחרי
שרשרת זהב – שירי מופת לילדים (2007, ערכה נירה הראל). זהו עוד צעד בהחזרת
עטרתה של שירת הילדים הטובה לְיָשְׁנָה.
הנה 'טיפות' אחדות מהשיר אמבטיה מאת ע' הלל:
- ילדה, מה שמך?
- בַּתיה.
- ומה שם בובתך?
- קַטיה.
- ומה את עושה לה שלא תתלכלך?
- אמבטיה!
- איך?
- באמבטיה.
- למה?
- שתהיה לי יפה לְשַׁבַּתְיָה.

מומלץ לכל.