אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אצבעוני


כתב: חיים נחמן ביאליק
איירה: שולמית צרפתי-אנגל
צפרא הוצאת ספרים 2008
26 עמודים, מנוקדהשיר הסיפורי אצבעוני התפרסם לראשונה בשנת 1911 בשבועון 'השחר', שיצא לאור בוורשה בעריכת מנחם קרינסקי ומשה בן אליעזר. אחר כך הופיע פעמים אחדות במקראות שונות (בהן 'צפרירים' בעריכת יצחק קצנלסון ויצחק ברקמן, הוצאת צנטרל, ורשה, 1924; 'לשון וספר' בעריכת יעקב פיכמן, הוצאת צנטרל, ורשה 1925). השיר כונס בספר שירים ופזמונות לילדים, שראה אור ב- 1933 לרגל יום הולדתו ה- 60 של המשורר.
הספר החדש הוא חוליה נוספת בשרשרת הארוכה של אכסניות חדשות ליצירות ותיקות; אצבעוני רואה עתה אור בספר נפרד, כמו הנער ביער ו-התרנגולים והשועל – גם הם מאת ח'נ ביאליק, הילד הרע ו-כובע קסמים מאת לאה גולדברג, האפרוח העשירי ו-מעשה בפ'א סופית מאת נתן אלתרמן.
השיר הוא תמציתה של שיחה בין ילד לאצבעוני (את הכינוי 'אצבעוני' לדמות ננסית שמידתה כמידת אצבע חידש ביאליק), החונה לרגע קט על אדן החלון.
- נערי, זעירי, מה שְׁמֶךָ?
- מי אביך, מי אִמֶךָ?
- אין מולדת לי ושם,
אין לי אב ואין לי אם.
- ומנין תבוא, נער?
- בא אני מִשׁוּט ביער.
השיר, שצלילי העברית בו נשמעים קסומים ורחוקים, אכן נכתב כשהיצירה העברית לילדים עשתה את צעדיה הראשונים וכשרוב שומעי העברית הצעירים חיו בעיקר במרכז אירופה. הקוראים המבוגרים שייקחו היום את אצבעוני לידיהם יצליחו לשמוע את הדיה המתרחקים של עברית ה'השכלה'.
המאיירת שולמית צרפתי-אנגל שיקעה את הטקסט ברקע צבעוני עשיר המנסה לספר את העלילה הקטנה בשפת המראות. אולי יימצאו זאטוטים שיוכלו, בעזרת תיווך וסבלנות, להבין את מהלך הדברים; האם ההאזנה לשירו של ביאליק תעלה חיוך של הנאה על פניהם? ספק. 

נירה לוין