אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

איפה נמצא הזמן?

כתב ואייר: אריאל הירשפלד
חרגול הוצאה לאור * הוצאת ספרים עם עובד, 2009
24 עמוד, מנוקד


כשאבא אומר לאמיתַי שאין לו זמן למשחקים, הילד מנסה להבין את מהות הזמן:
'למה התכוון אבא כשאמר 'אין לי זמן'? איפה הזמן שלו? איך נראה הזמן כשהוא ישנו?' ילדים צעירים מתקשים להבין את מושג הזמן; הם לומדים להבין מהי משמעות הזמן במהלך צמיחתם, בהתנסות יומיומית, תוך התבוננות בקשר של הזמן לפעולות שגרתיות כמו אכילה, שינה, ויציאה לגן או לבית הספר.
אמיתַי כבר יודע שהזמן קשור לשעון, ולפיכך בודק היטב את שעון הקוקיה שלו. אבל מלבד גלגלי שיניים וקוקיה מנומנמת אינו מגלה דבר. מי אם כך אומר לגלגלים להסתובב? הסקרן הקטן ממשיך לחקור, ובתוך כך הוא שוקע בהרפתקת-חלום שבמהלכה הוא פוגש את המלאך המכה ביצורים החיים ומצווה עליהם לגדול. בשיחה עם המלאך אמיתי לומד משהו על הקשר של הזמן לחיים, לגדילה, להשתנוּת ולמוות, וזוכה לראות בעיניו שהזמן הוא אין-סופי:
'אמיתַי פקח את עיניו והביט. מסביבו היה ים גדול. לא ים של מים, אלא ים של אור נוזל. והכול זרם וזהר ונהר בלי קול לכל הכיוונים, למטה והלאה ולמעלה ובעיגולים...'
הסיפור הפילוסופי-פיוטי יוצק למבחנה אחת את מושג הזמן ומושגים כמו גדילה, השתנוּת, הזדקנות, מוות, מרחב ואין-סוף. קוראים צעירים עלולים למצוא את עצמם במבוכה בשטח שבין עמימות המושגים לבין פלסטיות התיאור.
אריאל הירשפלד הוא סופר, חוקר, ומבקר ספרות ואמנות.
איפה נמצא הזמן? מתאים לבני חמש עד שמונה, ולכל מי שעדיין גדֵל.

ספרים מאותו מדף:
מסע לגיל ארבע מאת אורי אורלב
מתי זה מחר? מאת נירה הראל

נירה לוין