אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מפלצולה

מפלצולה
כתבה: רחלי בהרל
איורים: אודי טאוב
הוצאת ספרים יסוד, 23 עמודים מנוקדים וממוספרים


למשפחת המפלצות הנחמדות שבספרי הילדים הצטרפה מפלצולה: תחילה היא מתוארת כ'מפלצת סגולה, ענקית, בגובה של בית, עם גוף עצום, ועיניים בולטות, ואף נפוח, והמון שיניים חדות', אך בסופו של דבר כובשת את לבם של בני הבית עד כדי כך שהם מקווים לבואה ומשתעשעים באפשרות שתהיה לחיית המחמד המשפחתית.
הסיפור כולו הוא דיאלוג בין ילד לאמו. השניים, שהקורא לומד עליהם בעיקר מן האיורים המלבבים המלווים את הסיפור, מנהלים דו-שיח לפני שעת השינה.
הילד מודאג מן האפשרות שמפלצת תרצה להיכנס הביתה. אמו, תחת להחניק את פחדיו ולבטלם במילים מלומדות, מציעה לו פתרון קונקרטי מן הסוג היעיל המתקבל על דעתו. בזה היא פותחת פתח להמשך השיחה, מאפשרת לו להמשיך לבטא את דאגותיו ומתמידה בהצעות ענייניות שממתנות מאוד את החרדה, עד שהמפלצת הופכת לדמות שאפשר בהחלט להתמודד אתה ויותר מזה - לחבבה, לתת לה שם ולצפות שתבוא.
ההצעות היצירתיות של האם הן בלתי צפויות מצד אחד ומעוגנות בהיגיון בריא מצד אחר. הילד המאזין לסיפור, הבקיא בדרכיהן של מפלצות, יהנה מן הידיעה המתחזקת שאפשר לביית מפלצת, ולא פחות מכך מן ההומור שבאמצעים שמציעה האם לנקוט.
הסיפור טבול בצבעי האיורים מלאי החיים של אודי טאוב, המצליחים להבליט את הרגשות שמניעים את הילד ואת העליצות והביטחון שהוא שואב מאמו. בעזרת האיורים שלצד הסיפור המפלצת מאבדת את דמות הענק המרושע חורש הרעות ולובשת דמות צמחונית-פחדנית, בודדה ועצובה, המחכה שמישהו יאמץ אותה.
יופי של סיפור לקוראים-מאזינים ולקוראים עצמאיים בני שלוש עד חמש.

נירה לוין