אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הרפתקאות יובל ועוד סיפורים

מאת: צבי זַוִירִי
איורים: נחום גוטמן
משרד הביטחון ההוצאה לאור
198 עמודים מנוקדים


השבועון דבר לילדים היה האכסניה הראשונה לסיפורים שכתב צבי זוירי על יוּבל. את סיפורי יובל שהתפרסמו בהמשכים עיטר נחום גוטמן, צייר הבית של השבועון.
במלחמת העצמאות נפל צבי זוירי בקרב לטרון ולא זכה לראות את סיפוריו הופכים לספר.
הרפתקאות יובל – הספר שהיה לאכסניה השנייה של הסיפורים, ראה אור לראשונה ב- 1958, עשר שנים אחרי נפילתו של המחבר.
עתה, בשנת הששים לישראל, יוצא הספר במהדורה מחודשת, וכלולים בו מלבד סיפורי יובל גם שישה סיפורים אחרים שכתב זוירי ושני סיפורים שתורגמו על ידו. אכסניה שלישית זו לסיפורי יובל העמידה דנית בר, בתו של המחבר, שהייתה פעוטה כשאביה נפל ולא זכתה להכירו.

יובל של צבי זוירי היה בן כפר, 'נער תמיר, בעל עיניים חייכניות וחולמות כאחד'. הרפתקן שאין בו פחד ושאינו משתף איש בסודותיו, גיבור חיל ובעל תושייה שנחלץ לעזרתם של שכנים מן הכפר, עמד ללא חת מול נמר ודוב אך ידע גם לקשור ידידות אמת עם השכנים הבדואים בסביבה. בסוף הסיפור יובל נפרד מהוריו ומביתו, ויורד להתיישבות חדשה בנגב.
הנער יובל הוא בן דמותו של הנער העברי החדש, אחד מאלה שצעדו על דפי הספרות העברית לילדים בשנים שבין מלחמת העולם השנייה למלחמת העצמאות. צבר, מישיר מבט ושוחר חופש, אמיץ, ישר ונאמן לביתו ולעמו, צאצא לחלוצים בוני הארץ ש'עזבו בית הורים הרוס בידי פורעים ושמו פניהם ללכת ברגל ולהעפיל לארץ ישראל'.

יובל היה נטוע היטב בתקופתו. הוא ורעיו בספרים אחרים היו השליחים הספרותיים שהוטל עליהם לעצב את הדור העברי הצעיר וליצור תשתית ערכית-לאומית לקראת המאבק על העצמאות ובמהלכו.
המבוגרים שיחזרו ויפגשו את יובל בספרו ייאנחו בוודאי בחיבה ובגעגועים; מה יגיד יובל לבן גילו החי בישראל בת השישים? האם תהיה שפתו מובנת – ולו במובן הקונקרטי של המילה?

צבי זוירי נלד ברוסיה, התחנך בגימנסיה העברית תרבות בעיר גרודנה, עלה לארץ ישראל בשנת 1930 ולמד בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. החל לפרסם את שיריו וסיפוריו בשבועונים דבר לילדים ומשמר לילדים. בתקופת מלחמת העולם השנייה שירת בצבא הבריטי. עם ההכרזה על הקמת המדינה התגייס לצבא. כעבור שבועיים נהרג בקרב על לטרון, והוא בן 36.

לבני 11 ומעלה, ולמי שירצו לחזור לשעה קלה אל ילדותם בארץ ישראל. 
נירה לוין