אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הצוללת של אמנון ושלי

הצוללת של אמנון ושלי

כתב: ברוך תור-רז
איורים: יעקב גוטרמן
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2008, סדרת קריאת-עשרה
138 עמוד, לא מנוקד


עלילת הסיפור מתרחשת בין צריפי שכונה תל אביבית בשנות החמישים. בתקופה ההיא הגיעו למדינת ישראל המוני עולים; למדינה הצעירה לא היה כסף לרכישת קמח, סוכר, שמן, בשר ומוצרי מזון אחרים, והאזרחים נאלצו להסתפק בכמויות קטנות ומוגבלות של מוצרים בסיסיים. גיבורי הסיפור הם אנשים קְשֵׁי יום, שמדיניות ה'צֶנַע' (לְשוֹן צניעות והסתפקות במועט) הִכְתִיבָה את ארוחותיהם ואת התנהלותם בחיי היומיום במציאות של תלושי מזון ושוק שחור, אבל לא גרעה מן הרוח האנושית ומהרגישות שהנחתה אותם.
הימים היו ימי מגיפת הפּוֹליוֹ בארץ ('שיתוק ילדים' בפי העם), ואמנון, חברו הטוב של הילד הַמְסַפֵּר, חלה ונותר נָכֶה. הַמְסַפֵּר מתאר ברגישות רבה את חברותם האמיצה ואת הדרך שבה ניסו הוא וילדי השכונה לתמוך באמנון בימיו הקשים.
המספר הבוגר חוזר לסיפור ילדוּתו, ומשמיע אותו באיפוק ובקול מתון ורך. בעיניים חולמות-עצומות הוא נזכר בקולות בני המשפחה, בטעמי הבית ובבת צחוק שראה על פניה של אמו שלא ידעה לקרוא, אבל ידעה היטב להיות אמא, ומצליח להאיר לרגע דמויות אהובות ברחובות שהיו ואינם.
כְּשֶׁמְסַפְּרִים מבוגרים נזכרים בימי ילדותם, הם עלולים למעוד אל תוך הדבש המתוק של מלכודת הנוסטלגיה, ולהשתמש בביטויי התקופה ובמושגים שכבר נשמטו ונעלמו מן העברית. מי יסביר לְקוראים צעירים, נלהבים ככל שיהיו, מה פירוש 'בַּהוֹל הקטן ישבו אמי ואבי', ו'אמי קנתה לי עשרים בַּנדורות חדשות ופוֹרְפֶרת עץ אדומה'? מי יאמר מילה על הבלש המיתולוגי דויד תדהר ויבאר מהו 'פנקס נקודות' ומהו ה'דִיוואן' של סבא, שעליו התבקש הילד לשחק? (באמת, מהו?)

הצוללת של אמנון ושלי הוא הספר השלישי של ברוך תור-רז המתאר את החיים בשכונה בדרום תל אביב בימים ההם. קדמו לו הספרים פרצוף צנע ו-הפסדתי את החופש הגדול.

מתאים לבני שמונה עד שתים עשרה. 

נירה לוין