אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הסוד של גיל


כתבה: דנה אבירם
איורים: אבי כץ
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2008, סדרת 'קריאת עשרה'
100 עמודים, לא מנוקד.

בשלושת העשורים האחרונים גברה מאוד המודעות ההורית והפדגוגית ללקויות הלמידה; לקויות למידה משפיעות בצורות שונות וברמות שונות – לעיתים קריטיות - על התפתחותם של ילדים ועל תפקודם. למרות המודעות עדיין שכיחים מקרים של ילדים המנסים להסתיר את הקשיים שלהם בבית הספר מההורים, מהמורים ומהחברים. בדרך כלל, ככל שחולף הזמן גדל תסכולו של הילד, המשקיע מאמצים עצומים בהסוואת קשייו וצובר גם בעיות בתחום הרגשי והחברתי, במקום להשקיע אנרגיה בשיפור מצבו.

גיל, גיבורת הסוד של גיל, היא ילדה לקוית למידה. מאז כיתה א ידעה גיל שהיא שונה מהילדים האחרים: 'כשהייתי בכיתה א הבנתי שאני טיפשה' היא אומרת בסיפור הווידוי שלה. גיל הסתירה את סודה מהוריה ומיתר הסובבים אותה, גייסה כמה אסטרטגיות כדי להימלט ממצבים מביכים בכיתה – בין היתר הפכה למצחיקנית חסרת גבולות, אבל בתוכה התעצמה תחושה קשה של בדידות, של כישלון ושל חוסר ערך עצמי.
'בועת ההסוואה' של גיל פקעה יום אחד כבועת סבון, והיא נאלצה לוותר על הסוד. איך מתמודדים עם המצב החדש? איך מספרים להורים? האם אפשר להמשיך לברוח?

סיפורה של גיל עשוי להיות בעל ערך עבור ילדים לקויי למידה, עבור מוריהם והוריהם, ולהשפיע על התפתחות המודעות שלהם עצמם ושל אחרים לקשייהם הרגשיים והלימודיים.

חבל שהספר איננו מנוקד. עבור ילדים לקויי למידה רבים קריאת טקסט בלתי מנוקד היא משוכה שאין ביכולתם לעבור.

מתאים לבני שמונה עד שתים עשרה.

נירה לוין