אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הסוד הגדול של חואן


כתבה: עמלה עינת
תצלומים: טוני מלגה 
(סדרת 'ילדים בישראל')
הוצאת הקיבוץ המאוחד - ספרית פועלים - שָׁבֵי ישראל, 2006
31 עמודים, מנוקד


חוּאַן הוא ילד צעיר החי עם משפחתו באי מַיוֹרְקָה הסמוך לספרד. יום אחד, אחרי התפילה בכנסייה, לקחה אותו אמו לטיול קצר בשכונה ישנה בעיר. שם סיפרה לו לתדהמתו שמשפחתם היא משפחת אֲנוּסִים ואסרה עליו להוסיף ולדבר בעניין זה. חואן החל לחפש את שורשיו היהודיים; הוא מצא בחדר הוריו ספר תורה ובתוכו מכתב ישן שכתב סבו לאביו לפני שנים רבות. מן המכתב למד חואן על האינקוויזיציה, על היהודים האנוסים שחיו בשקר ועל מצוות הדת היהודית.
חואן גילה את בית הכנסת הסודי שבו מתפללים צאצאי האנוסים, שגם כיום מסתירים את מוצאם ואת אמונתם, למד בהיחבא לקרוא עברית וכשגדל עלה לישראל.

זהו שלד הסיפור שקריאתו מעלה תמיהות רבות: מיהו קהל היעד של הספר? האם הקוראים הצעירים שאליהם הוא פונה מבחינת המתכונת והעיצוב - ספר דק בן 31 עמודים מנוקדים ומרובי תצלומים - יוכלו להבין את הרצף ההיסטורי, לארגן במקום ובזמן את המושגים ולהבינם, לעבד ולהכיל את המצוקה הרגשית שבאה על הגיבור המשקר להוריו ונקלע לחיי בדידות וחרדה? האם יוכלו קוראים צעירים שגילם כגיל הגיבור (וגם מבוגרים!) להבין מדוע יהודים בימינו מנהלים חיים כפולים בתחושת אִיּוּם ובושה, כמעט 60 שנה אחרי קום מדינת היהודים?

סיפוח הספר לסדרה הקיימת 'ילדי ישראל' הוא מלאכותי, וחבל שהשפיע על עיצובו ועל מתכונתו. מוטב היה להגיש סיפור מורכב כזה לגילאים שכבר רכשו תשתית קוגניטיבית ורגשית לקריאתו.
' שתי הערות:
'כריסמס' (כך בספר) איננו ראש השנה של הנוצרים.
פלמה דה מיורקה הוא שם בירתו של האי מיורקה, ולא כפי שצוין על גב הספר.
' אי-נחת אחת:
הילדה המקבלת את פניו של חואן בבואו לביקור בישראל מגישה לו שי את הספר 'סוד עם כנפיים', ומאחלת לו שיחזור לביתו האמיתי (ישראל) כמו היונה באותו ספר.
מעיקה הידיעה שאת 'סוד עם כנפיים' כתבה יונה טפר, שהיא גם עורכת הסדרה 'ילדי ישראל'.

נירה לוין