אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המכוערים של דניאל

כתבה: עפרה גלברט-אבני
איורים: שי צ'רקה
הוצאת הקיבוץ המאוחד, 
סדרת 'קריאת-עשרה', 187 עמודים לא מנוקדים


דניאל הוא ילד בן שתים עשרה. לא חרוץ במיוחד, לא חכם במיוחד, די 'חְנוּן', אחד שלא מרגישים אותו בכיתה; כך הוא מציג את עצמו בסיפור הכתוב בגוף ראשון. דניאל בטוח שיש לו כל מיני חסרונות, אבל דבר אחד מעסיק אותו יותר ויותר וגורם לו להרגיש מיוחד ושונה מרוב הילדים: אין לו אבא. כלומר, אביו עזב את אמו עוד לפני שנולד ומאז אין לו קשר עם האישה והתינוק שהשאיר מאחור.
חייהם של דניאל ושל אמו התנהלו בשלווה יחסית, עד שמשהו משתנה: למשפחתם הקטנה נכנס אביחי, החבר של אמא. דניאל מבולבל. מה הוא צריך להרגיש כלפי הגבר הזה, שבשמו ובנוכחותו מזכיר לו את אביו שנעלם?
המפגש הזה הוא רק הראשון בשרשרת של אירועים - בכיתה ובחייו הפרטיים של דניאל - המחוללים שינוי בתפיסתו של דניאל את עצמו ואת ערכו. הוא פוגש אנשים חדשים, מעז לבטא את דעתו ולעמוד עליה וגם יוצר קשרים מפתיעים ורוכש לעצמו חברים. סופו של הספר אינו סופו של הסיפור, והקוראים חשים שמכאן והלאה דניאל יוכל להמשיך בחייו כילד בטוח בעצמו המסוגל לחשוב בבגרות ולקבל החלטות.
מיהם המכוערים של דניאל? עליהם לא נדבר כאן; נאמר רק שלקראת סוף הסיפור זוכים גם הם במעמד חדש.
הסיפור קולח וכתוב ביד רגישה, אף כי לעיתים ניכרות גלישות דידקטיות או רגשניות הגורעות מאמינותו של המספר.
ואי אפשר בלי תמיהה אחת: המורה תְחִיָה היא ללא ספק דמות חיובית בעיני תלמידיה ובעיני הקוראים, אבל התיאור של גינוניה ושל שפתה כמו נלקח משנות השישים. האם הכותבת איננה מעודכנת, או שמא הזמן קפא בבתי הספר שלנו? 

מתאים לבני שמונה עד שתים עשרה
נירה לוין