אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הלוויתן והשבלול

מאת: ג'וליה דונלדסון
אייר: אקסל שפלר
עברית: רימונה די-נור
כנרת בית הוצאה לאור, 32 עמודים מצוירים ומנוקדיםהלוויתן (הגדול) והשבלול (הקטן) החליטו לצאת יחד לטיול. נכון, השותפות לא נבנתה על בסיס שוויוני, ובכל זאת רצו שניהם לראות את העולם. התיישב לו השבלול על זנב הלוויתן, והשניים הפליגו למרחקים, אל הרי הגעש, אל הקרחונים ואל המפרצים השלווים. ממקומו על זנב הלוויתן הרגיש השבלול כמה קטן הוא. האם העולם נועד לגדולים?
תשובה לשאלתו קיבל השבלול כשחברו למסע איבד את דרכו בים ונסחף בחוסר אונים אל החוף. איך יחזור לים?
'אני יותר מדי גדול!' נאנח הלוויתן.
ומי אם לא חברו הקטן, העקשן ובעל התושייה יציל את המצב? השבלול, כחבר נאמן ב'מפלגת הקטנטנים העשויים ללא חת' של ספרות הילדים, הזעיק את כוחות ההצלה, וסוף טוב -
הכול טוב.
ג'וליה דונלדסון ואקסל שפלר, צמד היוצרים שלזכותם ספרי ילדים מוצלחים רבים, העמידו גם כאן את הגדול מול הקטן, כמו שעשו למשל בספרים טרופותי, וטרופותי הבת. אלא שכאן אין השניים אויבים, והקטן אינו נאלץ להתגבר על הגדול; הפעם, השבלול הקטן הוא היחיד שיכול לשנות את מהלך העניינים כשהכול נראה אבוד.
יִלְמְדוּ הספקנים שדווקא אלה האטיים והחלשים והקטנים שקולם נשמע בקושי - יכולים להיות הגיבורים האמיתיים, ושהגודל אין בו ערובה להצלחה. 

מתאים לבני ארבע עד שבע. 

ספרים מאותו מדף:
הלוויתן ואני,
כתבה דניאלה כרמי, על לוויתן המוצא עצמו על החוף, זוכה לעזרתם של המתרחצים שעל החוף ואינו מודע להשפעת 'ביקורו' עליהם.

עמוס ובוריס, מאת ויליאם סטייג, על חברות אמת בין לוויתן לעכבר חובב ספנות. 

נירה לוין