אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

החביתיות של מר זאב

כתבה ואיירה: ג'אן פירְנְלִי
עברית: גילי בר-הלל סֶמו
אגם הוצאה לאור 2009
30 עמוד, מנוקד

מר זאב, אזרח תמים למראה וחף מכוונות זדון, חושק בחביתיות. הוא מוצא את המתכון בספר הבישול, אך מתקשה בקריאה ופונה לעזרתה של שכנתו, תרנגולת יפת-כרבולת.
'בבקשה, תוכלי לעזור לי לקרוא מה כתוב פה?' שאל אותה.
'לא!'צעקה תרנגולת יפת-כרבולת וטרקה את הדלת בפניו של מר זאב – טְרָאח!
זו הייתה מנת חלקו של מר זאב גם כשפנה לשכניו האחרים וביקש את עזרתם – בכתיבת רשימת קניות, בטיגון החביתיות וכן הלאה; מכולם ספג אותה תגובה בוטה ומעליבה. ובכן התאמץ מר זאב ועשה הכול בכוחות עצמו.
והנה, כשניחוח החביתיות התפשט ברחוב הופיעו השכנים עזי המצח בפתח ביתו של מר זאב והודיעו לו:
'בכל מקרה אנחנו לא מתכוונים לזוז מפֹּה עד שתיתן לנו חביתיות!'
מר זאב הבין שלא יצליח להיפטר מהם בדרך אחרת, פתח את הדלת ו ---
חברים, שמעתם פעם משהו על זאבים? זהו, עכשיו תוכלו לשער את סוף המעשה...

הסיפור הזה בנוי כמו מגדל קלפים; יש בו אמנם כמה 'קומות', אבל כלל לא בטוח שהן מהוות בסיס בטוח לקוראים צעירים:
ה'קומה' הראשונה – גרעין העלילה; הזאב פונה לשכניו, וכל פנייה מובילה את הקוראים למעשייה ותיקה (כיפה אדומה, שלושת החזירונים ואחרות). האם כל הקוראים הצעירים מכירים את המעשיות הללו? אין ספק שמי שאינו מכיר, מחמיץ לא מעט.
ה'קומה' השנייה – השכנים, שלכָל אחד מהם תפקיד כפול: בסיפור הזה, ובמעשיות קודמות. האם כל הקוראים מכירים את הגיבורים בתפקידיהם הקודמים? לא בהכרח, ומי שאינו מכיר – מחמיץ משהו בסיפור הנוכחי.
ה'קומה' שלישית – רובד קונוטטיבי מסועף, הפונה בעיקר למבוגרים ומשתדל לגרור אל הסיפור הומור ושנינות בעזרת ביטויים כמו 'אפונה במבצע, מושלם ללילות שימורים', 'פַּאי בריבוע, עוגות שזיפים', 'בהנהלת נחתוֹם ללוּש', ורמזים ליצירות אחרות כמו 'שוּרוּם זוּרוּם, ציוד לחדרי אמבטיה' וכן הלאה. כדי ליהנות מהתוספות הפיקנטיות הללו, צריך להיות בקיא בספרות הילדים לדורותיה. והקורא המתחיל? מפסיד.
הציר שסביבו נרקם הסיפור הוא תפקידו המסורתי של הזאב במעשיות. כל מפגש עם עלילותיו ה'קודמות' של הזאב הוא בבחינת עוד מסמר בארון המתים של השכנים, שיָדעו להרחיק מעליהם את הזאב הרע - עד שריח החביתיות בלבל את חושיהם.
ייתכן שהגימיק הזה, החביב והמשעשע בעיני המבוגרים, יהיה דווקא הגורם שיקשה על קוראים צעירים ליהנות מן הספר. 

מתאים  לבני חמש עד שבע.

נירה לוין